Je pro občerstvení v klubovně dobrovolných hasičů s dobrovolnou obsluhou třeba ŽL a platit daně?

V naší obci byla uzavřena restaurace a členové hasičského sboru (a jejich přátelé) se proto dočasně schází na pivko v hasičské klubovně. Jelikož se zde proto spotřebuje více elektrické energie, byl k ceně piva připočítán „rabat“, který je určen právě na výdaje za elektřinu, vodu apod. Je zde obsluha, která to dělá dobrovolně a zdarma. Všechny vydělané peníze jdou do pokladny hasičského sboru, který z toho zaplatí náklady a zbylé peníze využije např. pro občerstvení na výroční schůzi apod., kam přijdou prakticky ti samí, kteří zde tímto způsobem „naspořili“. Z „vydělaných“ peněz tím pádem nezbývá vlastně nic. Starosta obce ale tvrdí, že zde dochází k nepovolenému podnikání. Jak je to. Je k takové dobrovolné činnosti bez výdělku nutný živnostenský list, splnění hygienických norem atd.? Potřeboval bych vědět nejlépe zákon a paragraf, kterým bych mohl starostu obce jako starosta sboru přesvědčit. Nemohu nic nalézt. Poradíte mi, prosím?

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Konkrétní paragraf v zákoně o dani z příjmu nenajdete. Je to otázka základních principů a výkladu ZDP. Obecně platí, že základem daně jsou veškeré příjmy o kterých ZDP nestanoví, že jsou od daně osvobozeny. Tzn. v ZDP musíte hledat způsob, kterým byste obhájil fakt, že zmíněné příspěvky hasičů za pivo nedaníte.
Dle mého názoru má starosta pravdu. Co se týká konzumace piva, tak pokud by k ní docházelo příležitostně, tzn. výroční schůze, hasičské cvičení apod., pak by se o podnikání nejednalo. Když ale řeknete, že do klubovny dochází hasiči a jejich přátelé, tzn. prakticky kdokoliv, vykazuje tato činnost znaky podnikání.

Jedna otázka je však daň z příjmu a druhá, zda se jedná o nepovolenou živnost, to by vám zodpověděl živnostenský úřad, případně váš zřizovatel.

V dani z příjmu bych problém neviděla, pokud povedete řádné účetnictví či daňovou evidenci. FÚ nezajímá, zda máte či nemáte nějakou listinu, zajímá ho, zda daníte vše vydělané.

Naproti tomu ale ostatní úřady může zajímat ta listina a nikoliv daně 🙂

Musím ale přiznat, že nevím, jak přesně funguje SDH, zda má nějaký statut a je způsobilé k právním úkonům.

A na závěr: „Kde není žalobce, není ani soudce“ 🙂