Stingo

Je přípustná podle zákoníku práce tato situace?

Aby řidič autobusu MHD byl v práci 15 hodin s tím, že půl hodiny jezdí a půl hodiny má volno a to volno se počítá jako pohotovost a není za to placený?

Nejlepší odpověď
ivzez

Není to přípustné.

Pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.
Ovšem „trhání“ po půl hodinách a nedodržení přestávky mezi
pracovními směnami v pořádku není.

Pohotovost navíc nelze držet na pracovišti.
Podle mne jde o 30 minut práce a 30 minut překážky na staraně
zaměstnavatele, za niž zaměstnanci náleží náhrada mzdy
(i když zaměstnavatel by to asi nejradši viděl jako přestávky).

Za pohotovost (např. doma po pracovní době)
musí být zaměstnanec odměněn.

Doporučuji obrátit se na odbory (MHD pravděpodobně mají)
a na inspektorát práce ( http://www.suip.cz )

______

Původní verzi snad ani nečtěte, nějak jsem se nesoustředila …

Další odpovědi
Drap

Ano, je to přípustné. Zaplaceno dostane za 7,5 hodiny.

Agneta

To je jako u pražského taxikáře – hodinu čeká, pět minut jede – a jeho šéf mu zaplatí jen těch pět minut, takže hodinu denně = na finančním úřadě normální věc.
Samozřejmě vydělává víc, je to krádež – asi jako u toho řidiče autobusu, který si zadarmo jezdí v jeho os. naftovém autě – a pak dramatizuje o patnácti hodinách…:DDD

ivzez

Agneto,
on někdo ještě zaměstnává taxikáře?
Myslela jsem, že už všichni „jezdí na sebe“.