Avatar uživatele
Skinn3r

Je příjmení Mlejnek čistě z česka ?

Znam osobně 2 lidi s timhle příjmením a přijde mi že to přímo čech neni příjde mi taková snědčí pleť skoro jak rom ale už je to takovej čechorom mix nebo to je pouze nahoda že zrovna tyhle lidi znam ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 4197 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Příjmení je varianta, která vznikla od slova mlejn, které je nespisovné. . Samohláska „ý“ se změnila v některých nářečích na ""ej".. Do spisovného jazyka tato změna pronikla jen uprostřed slova, nikoliv v koncovkách. – ojediněle slova hejl, kejhat.

Změna vznikla v nářečích českých a hanáčtině (zde se ale změnila na široké é – mlýn – mlejn – takže původní nositel tohoto příjmení zřejmě pocházel pocházet z Čech,. ALe také e mohl přistěhovat, protože slovo " mlý" k nám přišlo z němčiny (Múhle).
Ale varianta Mlejnek je česká …
Etymologie.

Doplňuji:
Základní znaky, které charakterizují rozdíly mezi nářečími:
.
Česká: Dej mouku ze mlejna na vozejk.
Hanácké: Dé móko ze mléna na vozék.
Lašské: Daj muku ze mlyna na vozik.
Moravskoslovenské: Daj múku ze mlýna na vozík.

Z ukázky je vidět, kde vznikl v době od 14. do 16. století tvar -ej.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?aramah, vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Mlejnka znám jednoho a celá rodina byli zcela světlí. Předpokládám, že je to rize české příjmení. To že je někdo tmavší, může být způsobeno geneticky, a nebo i skutečnou příměsí krve z jiných ras, třeba i někdy v minulosti.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

Romů s čistě českým příjmením je jak s… much. Holt to má na svědomí mísení ras během let. O českém původu tohoto příjmení není pochyb – zní snad romsky…?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
www

Pochází z Česka.
Pleť s tím nijak nesouvisí, pouze náhoda (mix).

Zdroj: freepages.gene­alogy.rootsweb­.ancestry.com/~mlej­nek/mlejnek01_cz­.htm

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?beer Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Já znám jednoho, co se tady narodil, jmenuje Kibwewe a ten je tedy dost tmavej :)). A které jméno tobě připadá typicky romské?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Dnes se mně při psaní nedařilo. Sorry.

před 4197 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek