Skinn3r

Je příjmení Mlejnek čistě z česka ?

Znam osobně 2 lidi s timhle příjmením a přijde mi že to přímo čech neni příjde mi taková snědčí pleť skoro jak rom ale už je to takovej čechorom mix nebo to je pouze nahoda že zrovna tyhle lidi znam ?

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení je varianta, která vznikla od slova mlejn, které je nespisovné. . Samohláska „ý“ se změnila v některých nářečích na ""ej".. Do spisovného jazyka tato změna pronikla jen uprostřed slova, nikoliv v koncovkách. – ojediněle slova hejl, kejhat.

Změna vznikla v nářečích českých a hanáčtině (zde se ale změnila na široké é – mlýn – mlejn – takže původní nositel tohoto příjmení zřejmě pocházel pocházet z Čech,. ALe také e mohl přistěhovat, protože slovo " mlý" k nám přišlo z němčiny (Múhle).
Ale varianta Mlejnek je česká …
Etymologie.

Doplňuji:
Základní znaky, které charakterizují rozdíly mezi nářečími:
.
Česká: Dej mouku ze mlejna na vozejk.
Hanácké: Dé móko ze mléna na vozék.
Lašské: Daj muku ze mlyna na vozik.
Moravskoslovenské: Daj múku ze mlýna na vozík.

Z ukázky je vidět, kde vznikl v době od 14. do 16. století tvar -ej.

Další odpovědi
Drap

Mlejnka znám jednoho a celá rodina byli zcela světlí. Předpokládám, že je to rize české příjmení. To že je někdo tmavší, může být způsobeno geneticky, a nebo i skutečnou příměsí krve z jiných ras, třeba i někdy v minulosti.

quentos

Romů s čistě českým příjmením je jak s… much. Holt to má na svědomí mísení ras během let. O českém původu tohoto příjmení není pochyb – zní snad romsky…?

www

Pochází z Česka.
Pleť s tím nijak nesouvisí, pouze náhoda (mix).

Zdroj: freepages.gene­alogy.rootsweb­.ancestry.com/~mlej­nek/mlejnek01_cz­.htm

anonym

Já znám jednoho, co se tady narodil, jmenuje Kibwewe a ten je tedy dost tmavej :)). A které jméno tobě připadá typicky romské?

annas

Dnes se mně při psaní nedařilo. Sorry.