Human

Je prezident SR povinný vymenovať premeria SR na základe výsledkov parlamentných volieb?

Je prezident SR povinný vymenovať premeria SR na základe výsledkov parlamentných volieb? Napr. Strana X by získala 55%, strana Y by získala 40%, ale prezident by za premiéra vymenoval predsedu strany Y a následne na návrh premiéra aj celú vládu podla neho. Bolo by to protiústavne alebo tak nejak?

Odpovědi
cynique

Ak sa nemýlim, tak taká situácia už v minulosti nastala – voľby vyhral Mečiar a Dzurinda (ako druhý) zostavoval vládu a aj vládol. Nebolo to protiústavné.