Totti110

Je předepsaná zákonem rychlost blinkru (směrových světel)

Dobrý den všem,

Na autě (zřejmě přerušovač zlobí) blinkry blikají rychle.
Je to porušení zákona? Popříp. Mohou mě páni zákona za toto pokutovat?

Děkuji

(V dohledné době chci auto odvést do servisu)
Doplňuji:
Všechny směrovky svítí. (Tudíž to není absencí jedné z žárovek)

Nejlepší odpověď
Hlada

V současné době platí vyhláška č.283/2009 Sb., kterou se novelizuje vyhláška č.341/2002 Sb. o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. V ní není frekvence blinkrů udaná, obsahuje ale odkazy na předpisy EHK, takže lze usuzovat, že frekvence blinkrů bude definovaná v nich. Pro praktické použití odhaduji, že to bude velmi podobné naší vyhlášce 41/1984, kde se uvádí, že mají mít kmitočet 1,5 Hz ± 0,5 Hz.
U starších aut byl přerušovač s topným drátkem. Kmitočet se dal nastavit napětím drátku. U novějších aut je přerušovač elektronický. U některých lze nastavit kmitočet kondenzátorem nebo trimrem. Chybu ale bych spíš hledal v menším příkonu žárovek, přechodovém odporu v objímkách, ukostření nebo přepínači.

Další odpovědi
Braník

rychlost blikání směrových světel myslím,že není zákonem daná,chybou může bát nesprávná volba žárovek,nebo jen jedna poškozená

cukrar

Nemůže Vám policista udělit pokutu za blikání rychle…
Jak již uvedl kolega Hlada, řeší to evropský předpis EHK.

Filip84

Ano, u vozidel kategorie M a N je frekvence přerušování světelného toku směrových svítilen podle předpisu č. 6 dána předpisem č. 48 Evropské hospodářské komise Organisace spojených národů – Jednotná ustanovení pro schvalování typu vozidel z hlediska montáže zařízení pro osvětlení a světelnou signalisaci, in concreto, ustanovením jeho čl.6.5.9 věty prvé.