Je pravda, že neexistuje tak velká bolest, aby už na ni nezabíral žádný lék z opioidové řady, např. morfium?

Viz odstavec článku. Dá se tomu opravdu věřit? Lze tedy každou bolest utlumit?

MÝTUS: Zatím zkuste bolest vydržet. Kdybyste dostal morfin už teď, vyčerpali bychom si tím poslední náboje.

Žádná nádorová bolest se nemá nechat bez léčby, protože se fixuje v centrální nervové soustavě a tím se dále zesiluje. Lékař je povinen ji léčit, stejně jako musí znát zásady podávání opioidů: neexistuje tak velká bolest, aby už na ni nezabíral žádný lék z opioidové řady.

Více zajímavostí ve zdroji.
Zdroj: http://www.umi­rani.cz/rady-a-informace/myty-o-opioidech

Nejlepší odpověď
Kepler

Není to pravda, dávka morfinu sice bolest utlumí i silnou bolest, ale někdy taky jednou pro vždy, nebo za cenu bezvědomí. Jako každé analgetikum má své horní hranice dávkování – bezvědomí až smrt. Dnes už se opiáty asi nepoužívají, opioidy ano. Při operacích při úplné anestezii se používá postup zvaný algosedace, ale jestli se tam používají opioidy, to vážně nevím. Dost ale o tom pochybuju, protože po chirurgickém výkonu jsem byl vždy okamžitě při plném vědomí a ne jako po těžkém draku.

Další odpovědi
da ny

Ano, … i za cenu nejvyšší (viz. Kepler).
„Opiáty jsou podskupinou opioidů, která má chemickou strukturu blízkou morfinu. Morfin je nejdůležitější účinnou látkou opia a referenční látkou (vztahuje se k ní účinek ostatních opioidů).“
http://www.dro­govaporadna.cz/o­piaty.html