mosoj

Je pravdivé, že peníze kazí člověka ?

Doplňuji:
Nebo platí že :
Peníze zvyšují důvěru a ochotu spolupracovat

Nejlepší odpověď
annas

Peníze jsou nutné k životu, člověk si je vydělává prací. Pokud je nemá, žije se mu hůř, často je stresovaný, může se stát i bezdomovcem. Je to špatný člověk? Z pohledu některých ano, je považovaný za méněcenného. Toho, kdo má peníze, si lidé často neoprávněně váží. Jindy mu závidí. Myslím si, že právě z tého závisti vzniklo tvrzení, že dotyčného zkazily peníze. Ale i bohatý člověk může být slušný, nebo špatný.

Proto bych řekla, že peníze odhalují charakter člověka.

Pokud má někdo hodně peněz, získala je pocitvě a dokáže s těmito penězi udělat hodně dobra, nejen pro rodinu, ale i pro lidi v nouzi apod., je to slušný člověk, zachoval si svůj charakter. Takoví jedinci se najdou. .
.
Ale pokud se někdo dostane k hodně penězům třeba podvodem, krádežemi, dokonce vraždou. odhalují se jeho povahové rysy. Nezkazily dotyčné peníze, jen touha po nich, tudíž způsob a prostředky k jejich získání. Ukázalo se, že postrádají základní morální vlastnosti. Touha po penězích je i úzce spojena i s touhou po moci, protože kdo má peníze, má i moc, toto platí i obráceně. Opět negativní vlastnosti …

Jak jsem uvedla,, odhalí se charakterové vlastnosti bohatých, ale i těch okolních, jejich pohled na toho, kdo má peníze. A to je další problém. Někdy obdiv ,častěji závist, s ní spojené pomluvy atd. Úspěch se zpravidla neodpouští …

Další odpovědi
anonym

Řekl bych správně, že peníze kazí člověka.A je to přesně vidět na našich poslancích.On jim nestačí jejich legální příjem, ale najednou chtějí stále víc a tak přijímají úplatky či za (ne)hlasování pak i různé trafiky.
Obecně platí, kdo má hodně chce ještě víc a už nekouká na to jestli to lze získat legálně nebo nelágálně.

casey

Obecne bych rekl, ze ano. Ale verim, ze jsou i lide, kteri prave proto, ze maji penize, dokazou udelat i hodne dobreho. Ale je to pokus, ktery nas prumerne lidi vetsinou mine.

Eliss98

Podle mého názoru to tak je. Když má totiž člověk peníze, dovoluje si dělat a kupovat věci, které by bez nich nedělal. Sice si může užívat a žít lépe, ale místo toho, abych si je šetřil na horší časy je vyhodí jen tak oknem.

lucka :-D

Ne, pokud s nimi dokážete rozumně zacházet.

anonym

Je a není. Člověka s pevným charakterem množství peněz neovlivní. Obzvlášť, je-li na ně zvyklý.
Může se na něm ale projevit jiné hospodaření s nimi. Je samozřejmé, že člověk se chová jinak, hospodaří-li s malým množstvím financí a jinak, potřebuje-li zhodnotit velký majetek.
Většinou by se u bohatého člověka měla porojevit určitá moudrá velkorysost, nadhled.
Podívej se na zbohatlíky. Tam to funguje přesně opačně – úzkoprsí, hamižní a skrblící lidé, kteří si váží jenom těch peněz. Buď na nich sedí a neumí je využít, nebo naopak začnou rozhazovat, aby se před svým okolím „ukázali“. Ukazují ale pouze svou omezenost. Než je přijme vyšší kasta společnosti, budou muset dokázat víc, než jen to, že mají peníze. A do té původní sociální vrstvy už patřit nemohou. V tomto případě bude v řadě případů pokažený i charakter. Dost se to projevilo hned po revoluci, kdy se řadě podnikatelů náhle vedlo dobře. Zažila jsem to u známé. Jezdili po dražbách a zajímali se o spoustu objektů. Některé začali v té své euforii opravovat. Měli obchod s textilem a její pokladní si stěžovala, že majitelka nejméně jednou týdně přišla, vybrala celou tržbu a vyrazila na nákupy. Častzo nás zvali a chodili k nám na návštěvy. Když jsem se zeptala, jestli mají nějakou finanční rezervu, tak se tomu oba smáli. Neviděla jsem nikoho, kdo by rozhazoval peníze v tak vcelkém množství a za takové hlouposti.
Během půl roku si u nich začali podávat kliku věřitelé a za dalších pár měsíců exekutoři. Dnes žijí ve dvoupokojovém obecním bytě s existečním minimem.
Doplňuji:
Ke Tvému doplnění opakuji, že i v tomto směru je to „jak u koho“. Tupozrakému omezenci nepomůže sebevětší majetek.

anonym

To podle toho, co maj ty lidi v hlavě, když z ničeho nic dostane do ruky peníze člověk, který je nikdy neměl, nebude s nimi umět zacházet, takže mu vlastně nezbyde nic, rozfofruje je na blbosti.

led

Peniaze priamo nie,
jedine ich vlastníctvo
a chorobné bacile na ich povrchu.
Vlastníctvo peňazí núti človeka s nimi pracovať.

Nuk nuk

Záleží na množství peněz a na vztahu dotyčného k nim. Lidská společnost je, bohužel, postavena tak, že na penězích záleží téměř cokoliv, co je součástí lidského života. Díky tomu je ten vztah k penězům „vřelejší“ než v dobách, kdy byly i věci, tkeré se daly získat bez nich.

Pokud má člověk peněz přílliš mnoho, hrozí že se zaměří na mamon, sám na sebe, na blahobyt. Navíc žije ve strachu, že ho někdo o majetek připraví, a s ním možná i o život. To všechno na lidskou psychiku působí.

Pokud jich naopak má příliš málo nebo žádné, je v pokušení je získávat nesprávným způsobem. A pokud podlehne, dostane se do začarovaného kruhu.

Neplatí to u každého, jsou lidé, kteří smysl peněz chápou správně nebo jsou pro ně jen dobrou motivací, něco dělat pořádně, ale většina z nás má určité hranice, a kterými už peníze ovládají nás a ne my je.

jirkajirka

Měl jsem kamaráda spolupracovníka co vyhrál ve sportce 64 milionu. Kamarádi a rodina ho doslova uštvala žádostmi o půjčky,rozvedl se a již 5 roku o něm nikdo neví.I to je ta druhá strana peněz.

Kotja

Je to třeba experimentálně ověřit, hodně mi jich pošli 🙂

lukas.zmizik

Není to pravda. Já mám na stole 30 korun a nezkazilo mě to.
Doplňuji:
Už jsem je zkoušel mít v ruce i v kapse a furt nic.

Damiana

Rozhodně… ale mě je to jedno…:-D

struzzo

Záleží na člověku. Spousta bohatých lidí má obrovskou skromnost. A naopak.. někteří chudáci se cítí jako mistři světa. Není to úplně o penězích jako o přístupu k nim. Já si teď musel brát půjčku.. naštěstí vše ok. Kdybyste někdo potřeboval, doporučuji https://www.fe­rovepujcky.cz/puj­cky-bez-poplatku