ahold

Je pravdivé tvrzení, že se komunisté dostali pučem k moci v r. 1948? Proti komu puč směřoval?

Doplňuji:
K. Gottwald byl předsedou vlády už v r. 1946 a jím sestavená vláda byla komunistická. Předcházela tomu demokratická volba.

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se napsat stručně. V současnosti se uvádí, že nešlo o puč, ale o předání moci. komunistům.

Definici puče neodpovídalo v únoru 1948 téměř vůbec nic. Nešlo o nějaké ozbrojené napadení prezidenta Beneše na Pražském hradě, v jehož důsledku by moc ve státě byla předána do rukou malé samozvané skupiny. K vítězství komunismu v této zemi přispělo mnoho jiných okolností přinejmenším od doby druhé světové války, nejvíce však naše geografické postavení vzhledem k vojenské expanzi totalitního Sovětského svazu na západ. Pokud to bylo západními spojenci dopuštěno, byla zde snad jen jistá malá naděje zoufale se držet Stalinova slibu z Jalty, že v zemích obsazených Rudou armádou bude zavedena obdoba západní demokracie, s níž by se byly možná daly uhrát podobné poměry jako ve Finsku – to jest jisté vnitřní demokratické atributy, ovšem s přizpůsobením se zájmům politiky sovětské včetně omezení jakékoliv kritiky sovětských poměrů a odmítnutí západního Marshallova plánu.
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/blo­gy/zamysleni-na-konci-tydne/116627-unor-1948-zadny-puc-jen-predani-moci/

V únoru 1948 vyvrcholil zápas o politickou moc. Na začátku tohoto roku došlo k prohloubení vládní krize, na jejímž počátku byl spor o ministerstvo vnitra, řízené komunistou Václavem Noskem. Přeložení několika policejních velitelů mimo Prahu rozhořčilo vládní nekomunistické strany natolik, že se rozpory uvnitř vlády vystupňovaly v otevřený konflikt. Spor vyvrcholil 20. února demisí národně socialistických, lidoveckých a demokratických ministrů: „13. února vláda proti hlasům komunistů přijala většinové usnesení, aby ministr vnitra Nosek zrušil odvolání osmi obvodních nekomunistických velitelů SNB v Praze“. Neboť se tak nestalo, následující události měly rychlý spád.

21. února se na Staroměstském náměstí v Praze konala demonstrace komunistů, na které vystoupil Klement Gottwald s návrhem řešení této situace – přijmout demisi a ustanovit vládu z převážně komunistických členů. Vedle odborů a akčních výborů Národní fronty měli komunisté i třetí prostředek mimoparlamentního nátlaku: Lidové milice a policii. Manifestace se konaly až do 25.února.

..
25. únor komunisty označovaný jako „vítězství pracujícího lidu nad buržoazií a reakcí“, představuje vyvrcholení státního převratu, jehož cílem bylo nastolení komunistické diktatury, likvidace parlamentního demokratického systému a připojení Československa do sovětského mocenského bloku. Zvláštností komunistického převratu v Československu, ve srovnání s obdobnými procesy v jiných státech východní Evropy, byla skutečnost, že proběhl za podpory velké části obyvatelstva. Dalším významným specifikem byla výrazná orientace zahraniční politiky všech stran sdružených v Národní frontě na Sovětský svaz.

Tento den znamenal konec demokratického Československa, do exilu odchází během jediného roku přibližně šedesát tisíc lidí, teror má zastrašit všechny, kteří nechtějí přijmout únorový diktát a vše s ním související..

Více v odkazu

http://www.ne­zapomente.cz/vi­ew/vitezny_unor_1948

http://tema.no­vinky.cz/unor-1948
Doplňuji:
O roce 1946 jste se nezmiňovala. Já reagovala na původní otázku.

Ale nemáte pravdu v tom, že vláda v roce 1946 byla komunistická, jak je vidět z jejího složení. .
Jen 6 ministrů bylo členy KSČ, 3 KSS, dalšími ministry byli členové DS – 4. ČSL – 5, ČNS – 4, ČSD – 3, 2 – bez příslušnosti = 27 členů.

Byla to Vláda Národní fronty. a jmenoval ji prezident Edvard Beneš., nikoliv K. Gottwald. Komunistická vláda nastoupila až po „vítězném únoru“ 1948. .

Projděte si odkaz, jak to bylo s volbami v ro. 1946, i když se uvádějí jako demokratické.

http://www.to­talita.cz/vol­by/volby_1946_02­.php

Další vývoj po 20. únoru 1948 – demise ministrů atd. jsem uvedla. 25. února prezident Edvard Beneš demisi ministrů přijal a pověřil Klementa Gottwalda úkolem vládu doplnit a rekonstruovat.

První vláda Klementa Gottwalda (2.7.1946 – 25.2.1948)
jmenována 2. července 1946
demise nekomunistických členů 20. února 1948 (až na Jana Masaryka)

Únor 1948
Předseda vlády Klement Gottwald

Druhá vláda Klementa Gottwalda (25. 2.1948 – 15.6.1948)

Volby do Národního shromáždění 1948
Předseda vlády Antonín Zápotocký (od roku 1953 Viliam Široký)
Vláda Antonína Zápotockého a Viliama Širokého (15.6.1948 – 12.12.1954)
atd.

Další odpovědi
anonym

Sice to není odpověď na otázku, ale na tom, že se u nás ujali vlády komunisti může Hitler.
Když si dáte všechno do souvislostí, tak za rok 1948 může Hitler.Kdyby Hitler nerozpoutal válku, nezradili by nás západní země a Stalin by neměl kde vyhrávat.
Nebo proč si myslíte, že tenkrát lidi volili komunisty?No protože hromada jich zažila první republiku ( nezaměstnanost, děvečky, čeledíni a také vykořisťování dělníků ve fabrikách) a také proto, že někteří pochopili, že na západ se nemůžeme spolehnout (zase by nás třeba při další válce hodili přes palubu).Jedině Stalin a východ nám pomohl.Zrovna tak, víš o čem byla Jaltská konference?Kdyby nebyla válka, tak není ani tato konference a vítězné mocnosti by si tam NEMOHLI rozdělit Evropu (tudíž rozhodnout kdo až kam bude osvobozovat naši republiku).

led

Chybu ministrov – nepredpokladané prijatie podanej demisie Prezidentom ČSR E.Benešom – vláda nepodala demisiu ako celok, ale len ako jednotlivci, využil Predseda vlády ČSR Klement Gottwald po poverení prezidentom doplniť funkcie po odchádzajúcich ministrov a následnom menovaní navrhnutých nových ministrov Prezidentom ČSR Eduardom Benešom.
Nešlo o komunistický puč, ale o politickú krátkozrakosť pravicovo orientovaných politických strán a jej predstaviteľov.
Kedže nepadla vláda ako celok, prezident nemal dôvods odvolať K.Gottwalda z funkcie Predsedu vlády. Preto ani nebol dôvod na nové voľby. Prezident ČSR vychádzal z dikcie zákona a poveril stávajúceho Predsedu vlády len doplnením členov vlády.
Logicky potom vzhľadom na politické zloženie vlády, komunisti získali faktickú moc a postupovali v zmysle svojich ideí.
Čo bolo ďalej je už iná otázka.

V roku 1946 Klement Gottwald ako predseda najsilnejšej politickej strany bol menovaný Predsedom vlády ČSR, v ktorej všetky silné politické strany mali svojich zástupcov. viď odpoveď annas…

led

Kolega lahny to historicky zjavne nedomyslel,
v skutočnosti na vine bol už Kain, tým že zabil Abela a priviedol na Svet božej blaženosti zlo, závisť a nenávisť.
Neskôr sa človek začal deliť na Človeka mocného a Človeka slabého a vznikol nezmieriteľný boj medzi mocným a slabým, kde mocný si nárokuje vládu nad slabým, ktorý trvá dodnes. Formy boja sa dobou menia.

anonym

pro led
Tak kdybychom to vzali až od počátku světa, tak to nedomyslel Bůh.
On je přece vševědoucí a mohl vědět když stvoří člověka, tak vzniknou války a v Československu budou 40 let vládnout komunisti.
Takže prakticky je chyba Boha, že nám tu vládli komunisti.

led

Nemohla som viniť Boha, lebo sa hovorí, že On je neomylný a vševedúci, prirodzene skúša človeka či neuhne z cesty danaj Bohom (divné je, že ako vševedúci, vie, že človek z tej cesty uhne, ale napriek tomu ho skúša)