Krčálek

Je pravda, že vážná hudba zušlechťuje?

Nejlepší odpověď
KdoSiOdJinud

Spolubydlící na VŠ poslouchal výhradně vážnou hudbu a vše ostatní zatracoval. Idiot :), ale možná zušlechtěnej.
Doplňuji:
(omlouvám se za slovíčko, nechal jsem se unést)

Další odpovědi
annas

Hudba představuje svět bez hranic, je prostředníkem mezi jednotlivými generacemi.

V oblasti duchovního světa je starý názor, že umění má člověku zprostředkovávat vnímat krásu, že má zušlechťovat lidskou duši a že má sloužit pro „větší slávu boží“. Člověk šel či jde do kostela na mši a vyposlechll si nádherné hlasy varhan, polyfonickou hudbu…

Dnes (nejen kostelní) vážná hudba odpoutává člověka od každodenních starostí a poskytuje možnost úniku zreality do světa fantazie a snění. .Hudba uvolňuje mysl, podílí se na rozvíjení a utváření osobnosti a podporuje estetické cítění jedince..
Jde vždy o neopakovatelný a neuchopitelný zážitek, který se zaryje do paměti i do srdce..

Tato hudba ovlivňuje.také vegetativní funkce – srdeční rytmus, krevní tlak, dýchání, svalový tonus, motoriku, termoregulaci apod – slouží tedy i jako muzikoterapie.

Drap

Tvrdí se to. Někteří jeninci jsou ale k zušlechťování naprosto nevhodní.

briketka10

poslouchám všechnu hudbu i vážnou, ale zušlechtěná jako ocel si nepřipadám :D :D
Doplňuji:
ale ano zušlechťuje, jestli mám odpovědět na tvou otázku :D

fcoop

To je dost relativní,co?
Nemá smysl to rozvádět,tak takové malé podobenství:
„Příčnou flétnou jde samozřejmě rozmlátit něčí hlavu na kaši,ale proto nebyla flétna stvořena“.

anonym

Krčálku, tahle otázka mne pobavila. Pomalu se mi rozvíjí asociace, že by mohla vážná hudba zušlechťovat třeba ocel.
Teď ale vážně. Dříve byla vážná hudba výsadou majetnějších vrstev obyvatelstva. Verdiho opery si ale v Itálii zpívali všichni, bez ohledu na majetek. Mozartovy árie měly stejný ohlas u nejširších vrstev obyvatel.
Pokud můžeme mluvit o zušlechtění, tak každá múza svým způsobem zušlechťuje lidskou duši. Je jedno, která oblast umění dokáže v člověku navodit pocit krásy, touhy ponořit se do děje a vcítit se do postav, které umělec před posluchačem nebo divákem nechává ožít. Je lhostejné, zda je to hudba vážná, k poslechu, tanci, nebo cokoliv jiného (balet,obraz,kni­ha,film..). Pokud umění v člověku rozvíjí touhu po tom být lepší, dokonalejší, potom je to o zušlechťování lidského ducha.
Takže odpověď by mohla znít: Ano, i vážná hudba zušlechťuje lidskou duši.

venkovan

Ano. Alespoň u mne. když ji poslouchám, jdu si umýt nohy a krk abych ji neurazil, že nejsem dostatečně kulturní.
Popravdě – už dlouho jsem si nemy krk a nohy. Než si je mýt, tak si pustím nějaký sko-hop-troll apod. a raději nezušlechtěný.