Je pravda,že učitelé nemají přes prázdniny plat?

Jako v tom smyslu,že se běžně neučí,protože děti mají volno(nepočítám „vedlešák“).

Nejlepší odpověď
gecco

Obecně je to tak, že prázdniny jsou pro učitele dovolenou, tedy jsou placené.
😉
Ale je pravdou, že někteří ředitelé škol (aby ušetřili), přijímají(li*) učitele jen na dobu určitou – od září do června – a tím jim – v podstatě, upírají(li) dovolenou (prázdniny).
___
*) nejsem si jist, jestli je tato praxe ještě možná

Další odpovědi
ivzez

Je to pravda.

Plat (mzda), osobní ohodnocení, příplatek za třídnictví apod. náleží jenom
za výkon práce. Za dobu dovolené (prázdnin) učitelům náleží náhrada platu,
jež se počítá z průměrného výdělku z předcházejícího kalendářního čtvrtletí.

V případě pracovního poměru na dobu určitou (od září jednoho roku do června následujícího roku) učiteli vzniká nárok na nárok na poměrnou část dovolené – celkem na 10 dvanáctin dovolené (33,5 dne, cca 6,6 týdne).
Z toho:

  • 4 dvanáctiny z předchozího kalendářního roku (13,5 dne/cca 2,6 týdne)
  • 6 dvanáctin z aktuálního kalendářního roku (20 dnů/4 týdny)

Nevyčerpanou dovolenou musí zaměstnavatel proplatit při skončení zaměstnání.
Většina učitelů se v takovém případě registrovala na ÚP, aby z náhrady nemuseli ještě sami platit zdravotní pojištění.

  • ––

Podle mne to je (bylo) krátkozraké:

Za nezaměstnané učitele na ÚP stát zaplatí zdravotní pojištění
a musí (musel) jim vyplácet podporu v nezaměstnanosti.

Učitelé evidovaní přes léto na ÚP na tom byli finančně lépe,
než jejich kolegové, kteří čerpali dovolenou, protože podporu
obdrželi za oba měsíce – podmínku 12 měsíců důchodového
pojištění v předchozích 2 (či dříve 3 letech měli splněnu).

Stát tak za „nezaměstnané“ učitele zaplatil více, než kolik ušetřil
za 1,4 týdny dovolené + sociální pojištění (zdravotní za ně platil).

———

Zaměstnávání učitelů jenom na dobu školní výuky je dlouholetý
problém, tato praxe byla běžná i za minulého režimu.

MŠMT zamýšlelo pracovní poměry na dobu určitou jenom po dobu
školní výuky „zatrhnout“, ale nevím, jak v tom pokročilo.

ReHu

Někteří nejsou přes prázdniny zaměstnáni, ale to se již eliminuje.
Takže plat mají. Nemají ale volno celé 2 měsíce.

anonym

No to je hnusný,lidé s vysokou školou a s nervy ze železa…kam tohle spěje.