Tuňák

Je pravda, že teplá voda zamrzá dříve než studená voda? Pokud ano, tak proč?

Nejlepší odpověď
gecco

Za určitých okolností je to pravda…
😉
Jde o tzv. Mpembův jev, počti si ve zdroji…

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mpembův_jev

Další odpovědi
Lamalam

Už to tu bylo. Jedná so o Mpembův jev.

Michaelacz

Lexx: Kdyz neco nevim, neurvale nehodnotim!!!

Mpembův jev
Mpembův jev, v angličtině Mpemba effect, označuje zdánlivě nesmyslnou a paradoxní skutečnost, že teplá voda může zmrznout (tj. změní se skupenství z kapalného na tuhé, změní se v led) dříve než voda studená. K tomuto jevu však nemusí dojít vždy (např. v menším prostoru (mrazáku) může teplá voda v nádobě příliš ovlivnit teplotu celého prostředí). Je taky třeba upozornit na to, že příčiny Mpembova jevu dosud nejsou uspokojivě objasněny.

Některá z možných vysvětlení Editovat

Nejpravděpodobnější (i podle samotného Mpemby) se zdá podchlazení spojené s konvekcí.[1] Přechlazená voda může totiž mít nižší bod tuhnutí u původně chladnější vody než u té původně horké.

Dále se uvádějí:

změny proudění vody v závislosti na teplotě (konvekce) – není vyloučeno, že teplejší voda rychleji či jinak proudí, a tím se rychleji ochlazuje
teplá voda může více či jinak měnit vlastnosti svého okolí, např. podložky, na níž nádoba s vodou stojí
vypařování, které je u teplejší vody výraznější, může způsobit jednak to, že teplé vody zůstane méně (čímž se tuhnutí urychluje), jednak vypařováním voda teplo ztrácí
vyšší teplota vody může způsobit unikání (rozpuštěného) vzduchu, jenž je ve vodě přítomen, či jinak ovlivňovat působení svých příměsí, které tuhnutí vody ovlivňují
Výzkumy žádné z těchto vysvětlení nepotvrdily, případně můžou Mpembův jev vysvětlovat jen zčásti; zatím jako nejpravděpodobnější se jeví možnost, že:

teplá voda paradoxně příznivě ovlivňuje složité pochody na molekulární úrovni. Uspořádání molekul kapalné vody a ledu je rozdílné, ke změně skupenství z kapalné vody na led je nutné vytvoření tzv. krystalizačních jader. Termický pohyb molekul umožňuje vytvoření těchto jader (resp. zvyšuje pravděpodobnost a četnost jejich vytváření).
příčinou může být i energie molekulové interakce.[2]
Některá vysvětlení hledají původ mimo vlastní kapalinu:

Jeden z nedávných výzkumů (viz externí odkazy) vychází při vysvětlení z toho, že teplá voda způsobí roztání tepelně izolující jinovatky na povrchu chladničky, a „vytvoří“ tak lepší tepelný kontakt mezi těmito povrchy. Teplá nádoba má pak mnohem lepší odvod tepla a proto zmrzne rychleji…

Zdroj: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Mpembův_jev

Martinuss

lexx: tak si vem 2 skleničky, do jedný nalej vroucí vodu a do druhé dej normálně studenou, dej to do mražáku a sám uvidíš který zamrzne dřív.

Emefej

Už zase? http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%20Mpemb%C5%AF­v%20jev

mojitek

Lexxi,tvoje odpovědi si vždycky rád čtu i několikrát po sobě :D

Jinak s tou vodou je to recht. Na tomhle principu se např. rychle zamrazují sklenice. Opláchneš sklenici horkou vodou a strčíš jí rychle do mrazáku-za chvíli je zamrazená.Vyzkoušej sám a uvidíš.

lexx

sorry ale to je blbost až na půdu