hapiky

Je pravda, že první kosmonaut měl být Čech?

Prý nějaký Jan.H.., ale ten prý shořel už při startu.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, je to pravda, ale byl to Jára Cimrman. Divadlo jeho jména obdrželo od Putina nevybíravou pohrůžku, jestliže tento fakt uveřejní. Takže Svěrák váhá a čeká na souhlas Zemana. Takže pravdy se nedočkáme.

Další odpovědi
led

Omyl, bol to Čech ale nie Jan.H… ale pán Brouček z Prahy ktorého Svatopluk Čech vyslal až na Mesiac, kde dokonca nadviazal priateľské vzťahy s Mesíčňany
Ďalším dokladovaný kozmonaut bol Cyrano z Bergerac, ktorý sa tiež dostal až na Mesiac.
Iný známy kozmonaut Nils Holgerssons zas použil na oblet Zeme divoké husy.
Georges Mélies vo svojej slávnej Ceste na Mesiac vystrelil raketu skôr, než sa to podarilo Rusom či Američanom, objavil Mesačných ľudí a stretol sa aj s prvými pirátmi. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=euX5MrfO­deg
Ale skutočne snáď najstarší zachovaný dokument o cestovateľoch okolo Zeme nájdeme už v Epose o Gilgamešovi