mosoj

Je pravda že potkani a krysy opouštějí potápějící loď první ?

Jak si vysvětlit výskyt potkanů v korunách stromů v Dobroměřicích na Lounsku ? Souvisí to se stavem republiky nebo s apokalypsou ?
Doplňuji:
Jak si tedy jinak vysvětlit to že před vlnou tsunami prchalo s předstihem právě takovéto drobné zvířectvo. Stále bylo ještě nohama v suchu.

Nejlepší odpověď
annas

Krysy opouštějí potápějící se loď

Okřídlené rčení o krysách, které opouštějí potápějící se loď, zná asi každý. Jak vlastně vzniklo, lze pravděpodobně vysvětlit následovně: na lodích se krysy a potkani stahují často do podpalubí, nejspodnější části lodi, pro člověka jen těžko přístupné, aby je nikdo nenašel. Tam také jako první pocítí, když do lodi začne téct. Pochopitelně ihned prchají a svým poplašným křikem varují své druhy v jiných částech lodi. Skupiny krys či potkanů, které se v nejvyšším rozčilení vrhaly z paluby kotvících lodí, byly dříve v přístavních městech důvěrně známou podívanou.

Pro zajímavost:
Jiné přísloví praví: „Prchají-li myši ke kočkám, brzy se otřese země". Často bylo pozorováno, že před zemětřesením opouštějí nebezpečné místo úprkem nejprve kočky a potom krysy, potkani a myši. Tyto druhy zvířat reagují díky své obzvláště vysoce vyvinuté senzibilitě jako živé seismografy. Pocítí již první, pro člověka ještě nepostřehnutelné záchvěvy země, které zemětřesení předcházejí. Mnoho lidí, kteří nechali všechno ležet a běželi za nimi, si tak dokázalo zachránit život.

http://www.cu­bina.wz.cz/za­kladni_informa­ce.htm
Doplňuji:
Dostat se na loď a opět z lodě na pevninu, to pro krysu a potkana nepředstavuje žádný problém. Nejen proto, že jsou výborní plavci, ale také ve šplhání jsou úplní přeborníci. Zvláště krysa, která je původně stromové zvíře. Potkan, jehož původním biotopem jsou bažiny a močály, je o to lepší plavec. Jen pro představu, vydrží tři dny bez oddechu plavat, než se vyčerpá. Pod vodou vydrží bez nadechnutí půl minuty, což zdánlivě není moc, ale když k tomu připočteme, že dovede plavat i proti značně silnému proudu, vyjde nám, že se dostane proti vodě odpadním potrubím až do výšky třetího patra.
http://oko.yin­.cz/39/krysa-potkan/

Další odpovědi
www

Troufám si říct, že to pravda není. Jen v tom smyslu, že potkan nežije narozdíl od krysy na lodích.
Krysa je třeba v nás málem vzácná. Jinak krysy opouštějí loď jako první proto, že žijí v těch nejnižších partiích lodí, kde se voda vyskytne nejdříve.
Doplňuji:
Ne ‚v nás‘, ale ‚u nás‘ má být v textu.
Jinak obrazně převedeno do života našeho platí vše. Oni vědí nejdříve, že se potápí 😉.

redy

Hm, platí to také u lidí,každopádně to není normální asi se něco děje.Otázkou je co.