koala

Je pravda, že mamografická vyšetření mohou způsobit rakovinu prsu v důsledku ionizačního záření mamografu?

Nejlepší odpověď
Funna

stejně jako každý jiný rentgen může, ale musí se to „naskládat“… nepředpokládám, že chodíš na mamograf 5× do roka…protože jinak je pravděpodobnost úplně minimální…

Další odpovědi
anonym

Na to jsem se už ptala já, asi před rokem, ale podle některých hlavounů rodu mužského, kteří se kvůli tomu bát nemusí, protože ten problém nemaj to bylo jen šíření fám. Podle mě je to jasný, ano, je to škodlivé, vlastně rakovinotvorný přístroj určí, jestli máš rakovinu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-zeny-chodi-na-mamograf

mosoj

Mnoho povyku pro nic. Na jednom CT dostaneš dávku jako několik set RTG !!!! a pokud ti něco bude ještě budeš prosit aby ti ho udělali.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-zeny-chodi-na-mamograf

Doplňuji:
Zpátky na stromy.

arygnoc

samozrejme.

podobne, ako punkcia (obyčajný odber krvi injekčnou striekačkou) môže spôsobiť hiv alebo sepsu, očné vyšetrenie laserom slepotu, klepanie kladívkom na koleno reumu, cvičenie invaliditu, acylpyrín zrazí teplotu ale zničí sliznicu žalúdka, …

skutočne, jedná sa o technológiu vyšetrenia pomocou rtg lúčov.
nakoľko sa ženy, ktoré chodia pravidelne na mamograf, vyšetreniu podrobujú cca každé dva roky, netreba sa obávať, že by vyšetrenie bolo primárnou príčinou vzniku rakoviny prsníka.

treba si uvedomiť, že žijeme v nejakej „prirodzenej“ rádioaktivite (samotná zem je rádioaktávna, kozmické žiarenie) a organizmus má vypestované obranné reakcie na toto žiarenie (vlastne jeho dôsledky).

štatisticky je teda mizivo pravdepodobné, že by práve mamografické vyšetrenie bolo príčinou rakoviny prsníka. i keď to nie je nemožné (osobne: nepoznám taký prípad).

väčšie riziko vzniku rakoviny vám vzniká pri pobyte v mestskom prostredí, požívaní chemicky upravovanej stravy, ba i pri nechránenom sexe (ak jeden z partnerov občas zahne) či používaní oblečenia zo sntetických materiálov.
a to nehovorím o iných nebezpečenstvách ohrozujúcich život (od teorristov až po opitého šoféra cez zásah bleskom, infarkt, znásilnenie, pád zo schodov, elektrický prúd, …)

tudíž:
prakticky to pravda to nie je, i keď teoreticky by to možné bolo (s pravdepodob­nosťou asi ako prílet mimozemšťanov).

  • Q