jjj123456789

Je pravda, že komunisti chtěli zakázat Matuškovu písničku Eldorádo?

Nejlepší odpověď
MK44

Pokud myslíte ten text, ještě před tím, než Matuška zůstal venku, pak by Vám na to asi nejlíp odpověděl někdo, kdo u toho byl, když se posuzoval. Nejblíž byl sám censor, ale ten se k tomu asi nebude znát. Ovšem můžeme si to spolu zkusit, jak to asi mohlo(!) probíhat, co říkáš soudruhu jjj1–9ove?
Kdopak to napsal? Nějaký Ivo Fis…Fischer… A hned tady na začátku se píše …
… v zámoří … zlaté pohoří, příchozího pohostí nádherou a hojností…
já nevím, soudruhu, ale by si to někdo nějak nevysvětloval a nezačal si to zpívat v hospodě … on v zámoří není zrovna Sovětský svaz, že? … Nebo tady:
Jít a hledat Eldorádo,
zbávené vší bídy člověčí,
jít a hledat Eldorádo,
kde je láska, mír a bezpečí.

To už je moc, co říkáš? Kam by kdo chodil a co by kde hledal, když už v takové společnosti žije. A navíc … tady není ani zmíňka, že je to zásluhou politiky naší strany … hmm … a ten konec:

Protože my už dávno víme, že nad zlato a bohatství je moudrost a uvážlivý čin,
že Eldorádo není kdesi v dálce, ale docela blízko – v našich srdcích a v našem myšlení.
Takže jeho pravé jméno je svoboda, pravda a porozumění.
Nosíme je v sobě a ptát se na ně je naše přirozená povinnost.

No moudrost a uvážlivý čin … z toho by snad nic být nemuselo. Ale ta svoboda, pravda – já ti nevím. Aby z toho nebyl průšvih. A ptát se v srdcích a myšlení … aby nám tak ještě někdo začal samostatně myslet. Já myslím, že … abychom se kryli, kdyby něco, .. aby jsme to neschytali seshora, že nám něco prošlo… já bych navrhoval … abychom to autorovi vrátili k přepracování…

;-(

Další odpovědi
Funna

komunisti emigraci zakázali všechny Matuškovy písně…

dudu

Soudruzi zvládli ještě daleko větší prasárny. Kvůli Valdově emigraci se např. dlouho nesměl promítat film Noc na Karlštejně z roku 1973 a svoje dílo pak korunovali, když nechali vymazat Matuškův zpěv v nosné písni seriálu Chalupáři z roku 1975!!

annas

W. Matuška pravidelně koncertoval v zahraničí. V roce 1986 toho využil a zůstal i se ženou v USA, bydlel na Floridě. Naše komunistické úřady poté zakázaly hrát jeho skladby, zlikvidovaly jeho desku Jsem svým pánem, která teprve měla vyjít.

Na Floridě zůstal i po roce 1989, kdy v Československu padla komunistická vláda opět se objevily Matuškovy písně

Podle http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Wal­demar_Matu%C5%A1ka

Stejně jako Eldorádo, ale i ostatní M. písně byly zakázané, pamatuji si např. na seriál Chalupáři, v němž zpíval W. M. úvodní píseň. V další repríze seriálu už zněla jen hudba bez Matuškova zpěvu. Opět se do seriálu vrátila. Nebo v seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka bylo smazáno jeho jméno atd
.–
V http://upload­.tn.nova.cz/bin/mo­bile/index.php?ar­ticle_id=29964­7&comments_pa­ge=2 jsem našla, že Iveta Bartošová se skupinou Walda Gang nazpívala v r. 2011 Matuškovu píseň ELdorado. Olga Matušková byla s provedením spokojená, i když šlo o drsnější „háv“. „Píseň neměla nikdy spatřit světlo světa. Důvod je prozaický – rozvod Ivety s Jiřím Pomeje: ". Kde jste to vzali? To musel ve studiu někdo ukrást. Ta píseň měla být už provždy v trezoru,“ podivil se baskytarista Pavel Pásek, zakladatel Walda Gangu“

www

Ano.
Pokud v té době měl umělec nějaký ‚systémový prohřešek‘, následovaly sankce. No a on dokonce, pro tvoji informaci, emigroval 😉
Doplňuji:
Praktikovalo se to nikoliv tím, že by se vládnoucí strana upřímně a veřejně přiznala: ‚tento ne‘, nýbrž tím způsobem, že se vydaly interní stranické pokyny pro vydavatele, média ap., že jednoduše nebude umělcova tvorba prezentována, tedy Matuška se občas z nějakého důvodu nehrál.

marci1

Tak o tom opravdu nevím. Zákaz měl Matuška už v r. 1964 za rozhovor v rádiu Svobodná evropa. Potom ho zase vzali na milost. V roce 1986 emigroval. Měl problémy se svým komentářem na jevišti divadla o Černobylu. Už toho měl dost a emigroval. Píseň Eldorádo je strašně krásná ( originál je od Goombay dance band ) , taky je krásná, ale Matuškova verze je nádherná : „Protože my už dávno víme, že nad zlato a bohatství je moudrost a uvážlivý čin… Že Eldorádo není kdesi v dálce, ale docela blízko – v našich srdcích a v našem myšlení. Takže jeho pravé jméno je svoboda, pravda a porozumění. Nosíme je v sobě a ptát se na ně, je naše přirozená povinnost.“ Nádhera. 🙂
Doplňuji:
Po jeho emigraci v r. 1986 byl samozřejmě zákaz na všechny jeho písničky. ☹

da ny

Zpěvák měl bujné mládí a „problémů“ více – zdaleka ne z politických důvodů.
Také měl nějaký čas zakázán pobyt v Mariánských Lázních…;)

gagaga

" soukromy dotaz " :
:)
dudu, uz mate po dovolene v Egypte..myslim..?
a jak bylo ?
diky -iv-

dudu

Díky za optání., odlétáme až 18. t.m. a velmi se těšíme.

gagaga

mejte se tam mooc hezky, a pak se mi pripomente :))
uzivejte si slunicka ..

  • iv-