bolak

Je pravda že když houbu uříznu u podhoubí, tak z toho zbytku vyroste další houba?

(Když jsem byl malej, tak mi to tvrdil rodič, ale ten samej rodič mě varoval i o hadím jedu ve špičce banánu, takže teď nevím čemu mám věřit.)

V případě že ano, tak za jak dlouho?

Další věc, do jaké hloubky vede houba? K končí podhoubím a nebo jsou na něj připojený ještě nějaký menší kořínky vedoucí kamsi do krtkova?

A je nějaká možnost si pěstovat podoubáky na zahradě, třeba kdybych vzal houby z lesa a rozházel je kolem baráku? Nebo vyříznul houbu i s m³ hlíny pod ním.. Jaká je pravděpodobnost že by mi na zahradě vyrostla lesní houba?

Nejlepší odpověď
cochee

Mělo by to tak být. Místo vyjmutí houby by se mělo trošku přihrnout, ať není podhoubí obnažené a nevysychá. Houba jako plodnice je v hlíně pár milimetrů a pak už jsou ty kořínky, to už je podhoubí. Podhoubí opravdu může zabírat několik m³ a většinou plodnice nalezené (od jednoho druhu) blízko sebe rostou z téhož podhoubí. Ony plodnice jsou totiž jen pověstná „špička ledovce,“ hlavní je to podhoubí. Podhoubí (nevím, existují-li výjimky) je symbiotický organismus a potřebuje ke svému životu stromy. Takže pokud bys vyrýpl onen kubík hlíny, tak možná by ti nějaká ta plodnice ještě vyrostla, ale za chvíli by to celé odumřelo. To už by mohlo spíš fungovat to rozházení zralých plodnic po zahradě, ale musel bys tam mít příslušné dřeviny, na nichž by se ty houby mohly usadit.

Další odpovědi
mosoj

Houby rostou v symbióze se stromy. Podhoubí se může táhnout desítky až stovky metrů a je napojené na kořeny stromů. Houba je prospěšná stromu a strom houbě.
Na místě kde jsi odřízl houbu by klidně další mohla vyrůst a také někdy vyroste. Problém je, že podhoubí je velmi citlivé a poškodíš ho i chůzí. Pak na tom místě nic neroste ale třeba o několik desítek metrů dále.
Také se říká, že když se na houbu podíváš již neroste. Je to ale tím, že se chůzí poškodí podhoubí. Za mých klukovských let jsme malý hříbek přikryli trávou či chvojí v domnění že doroste. Ani náhodou.
Pokud to podhoubí zaneseš na zahradu, nebudeš tam camhat a bude tam potřebný strom a podmínky, houby tam porostou. Než ale naroste podhoubí tak to trvá i několik let. Na šumavských Stachách rostou houby na náměstí už mnoho desítek let.

http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/694539/SAM_3433­.jpg

MK44

O houbách – přímo z místa, odkud odřízneš plodnici, už asi nic nevyroste. Ale z podhoubí okolo může – pokud ho nepoškodíš. Podhoubí je křehké!

O podhoubí – je to něco jako síť pod zemí. Plodnice, tedy to, co sbíráme, je něco jako květ toho podhoubí – uvolňují se z ní spory (zárodky, semínka). Záleží na tom, o jaké podhoubí jde. Může se táhnout pod zemí po desítky čtverečních metrů a do hloubky tam, kam až dosahují kořeny rostlin.

O pěstování – Každá houba, tedy přesněji podhoubí, vyžaduje určitou skladbu rostlin a stromů. Proto se dá doma pěstovat žampion ale ne „podoubák“. S podoubáky na zahradě(!) nepochodíš. Ale máš-li svůj les s náležitými druhy stromů, můžeš tam rozsypat spory. Pak to bude chtít dost trpělivosti – podhoubí roste pomalu a než začne plodit, utečou roky. Pokud se ujme ☹

O rodičích a banánech – svému rodiči klidně věř! Nejde o jed hadí, ale ve špičkách banánů žije cosi jako červi nebo larvy a jsou prudce jedovaté – už nevím přesně, jak to doktor říkal. Mám zkušenost z příbuzenstva. Otrava, výplach žaludku, pobyt v nemocnici. Ovšem, pokud vzpomínám dobře, tak to bylo v sedmdesátých letech. Dnes se banány, alespoň ty z plantáží, chemicky ošetřují a sklízejí ještě zelené. Takže riziko je asi(!) minimální. Popřípadě by dneska zněla diagnoza jinak. Ale rodič je v tom nevinně.

anonym

Důležité zmíněno bylo. Podotýkám však, že houba neroste plošně – chce-li někdo celou houbu, musel by sebrat metry krychlové. Ano – množné – plodnice vyraší jen tam, kde je to příhodné pro trus, pročež houba může urazit v podzemí pěkný kus cesty. A to je přesně ono – je blbost snažit se rozmnožovat houby skrze kusy plodnice. Největší šanci na úspěch máš ve sklípku s lesní půdou a vůbec nasimulovaným lesním klimatem. Buď trus koupíš, anebo seškrabeš z plodnice, každopádně houba roste z výtrusů…

setapouch

Mimochodem, co je v tomto případě vlastně zbytek? Podhoubí nebo spíš to v košíku? ;)

jirkajirka

Praváky si můžeš pěstovat i doma v přepravce.
http://jyxo.in­fo/uploads/CB/cb923ce­ee075e6f2cc1b­62dc6e77ab753fa­e33c8.jpg

bolak

a jaktože třeba žampiony rostou uprostřed louky, bez jedinýho stromu široko v okolí?

MK44

Však se taky žampiony dají pěstovat doma. Nepotřebují k životu stromy. Houby jsou různé.