Gestas

Je pravda, že hlavní důvod, proč Židé nepíšou souhlásky, je, že chtějí ušetřit za psací potřeby?

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě, že jde o úspornost ve smyslu jazykovém, možná i časovém atd. ale šetření papírem a psacími potřebami bych považovala za důsledek, nikoliv příčinu.

Důvodem při vzniku bylo to, že hebrejský (a další související jazyky – např. semitský) nepotřebují samohlásky pro rozlišování významu slov v přirozeném jazyce.

Většina hebrejských slov je sestavena z tříhláskových kořenů tak, že slova se stejnými souhláskami jsou (obvykle) související. Liší se pouze v tom, jak jsou „ohýbané“ v řeči, čísle, čase atd.
Bohužel často dochází k dvojznačnosti.

Kklasická hebrejština má CV © určitou strukturu, to znamená, že slovo nesmí začínat samohláskou. Většina Židů neumí vysllvit tzv. ráz.

Alef je první písmeno hebrejské abecedy a Tav je poslední. Hebrejská abeceda je často nazýván „alefbet“ podle počátečních písmen.

http://judais­m.stackexchan­ge.com/questi­ons/10370/why-does-the-hebrew-alphabet-not-have-letters-representing-vowels

Poznámka: ráz je způsob výslovnosti – např. když jsou za sebou š stejné samohlásky táta a máma, nebo používat – nejdou o dvojhlákou ou atd.

V tomto jazyce jde o tzv. disambiguaci = víceznačnému slovu (v hebrejštině skupině hlásek) přiřadit samohlásku, značku odpovídající správnému významu slova. Významy slov se tedy rozlišují na základě kontextu.

Další odpovědi
MK44

Nevím, kdo chce za co ušetřit. Ale psaní pouze souhlásek je typické pro semitské jazyky od starověku. Co semitských – již staří Egypťané …

led

Prirodzene, ale nielen oni, už od pradávna národy v horúcich a suchých oblastiach Severnej Afriky a Ázie museli šetriť vodou a silami, preto jedného dňa najvyšší boh Gsta´s rozhodol že písomný prejav bude skrátený o nie ako sa niektorí súčasníci domnievajú o spoluhlásky (souhlásky), ale o samohlásky.
Preto na jeho počesť v mene ľudstva: " Gsts z npś tkt kr´vvn "

pre neznalých starého písma " Gsts z npś tkt kr´vvn " = Gestas už nepíš takéto krávoviny"

Ako píše MK44 „psaní pouze souhlásek je typické pro semitské jazyky od starověku. Co semitských – již staří Egypťané …“

dubraro

Svým způsobem máš pravdu. Hebrejština (a příbuzné jazyky) tak trochu připomíná těsnopis, má snahu umístit co nejvíce informací na co nejmenší ploše a s co nejmenší námahou.
Existuje ovšem i zápis hebrejštiny se souhláskami, říká se jim vokalizační značky. Užívá se proto, aby i ti, kdo hebrejštinu nepoužívají jako dorozumívací prostředek, dokázali text správně přečíst (i když mu třeba nerozumí).

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hebrejsk%C3%A9_p%C­3%ADsmo#Vokali­zace

Nuk nuk

Trochu si v tom udělejte jasno.
Židé normálně souhlásiky píší – tedy pokud se dorozumívají a píší v jazycích, kde jsou souhlásky nutné v zapsaném textu. Pokud bude Žid psát česky, rusky, anglicky, souhlásky chybět nebudou.

To co máte na mysli je záležitost hebrejštiny, původního jazyka židovského národa. Hebrejština souhlásky má, ale nemusí je nutně zapisovat a jejich zápis se vyvinul později. Není to ale výsada jen hebrejštiny. Stejně je na tom arabština, staré egyptské jazyky, aramejština, kaldejština – zkrátka většina semitských jazyků, ať už vymřelých nebo živých. Jejich stavba a vlastnosti jsou takové, že i bez samohlásek, pokud jazky ovládáte, přečtete slovo správně.