rigormortis

Je praha město nebo kraj?

Samozřejmě oficiálně.
Doplňuji:
Chich…pardon ten překlep,
samozřejmě jsem si wiki přečetl, ale něco přeci Praha musí být první, když tedy bude krajem a v tom kraji bude vepsáno město, dostává Praha dvojí rozpočet? Na kraj a na město?
A proč je v Praze ohledně cen v zákoně všechno jinak? Mzdové a platové výměry, podpory atd.

Nejlepší odpověď
Hamon

Ani jedno. Jo, kdyby se to psalo s velkým P na začátku, to by byla jiná.
Doplňuji:
Praha je jak město, tak kraj. Zároveň je i správním centrem Středočeského kraje. Viz http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pra­ha

Další odpovědi
briketka10

psáno s velkým „P“ ano
máme u nás ještě vrch,
který se jmenuje také
Praha :
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pra­ha_%28Brdy%29
Doplňuji:
že je kraj jsem se dočetla
až teď kraje tedy neznám :(

anonym

Praha je – samozřejmě oficiálně, městem i krajem.
Cituji Wiki: „Praha … je … statutárním městem, má však specifické postavení obce i kraje zároveň.“
Viz – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pra­ha#Spr.C3.A1va

honza19hk

oboje. Praha je město a zároveń také kraj.

Mapel

Zákon platí pro všechny stejně. Jenom plat je v Praze větší, ale to je otázka firem a ne zákona. Podpora se vypočítává z platu a tudíž musí být větší než jinde, ale je podle stejného zákona.

zzzzz

Ani město, ani kraj, je to hlavní město, je spravována podle zvláštního zákona o hlavním městě. V ČR máme 13 krajů plus Prahu. 🙂

rigormortis

Takže největší město ČR je Brno? Jelikož Praha je město statutární a jako jediné se nedá srovnávat?

zzzzz

Když se na to podíváš zeměpisně, je to město, když se na to podíváš podle správního práva je to hlavní město.

Statutární město je každé město, které má nad 50tisíc obyvatel a dělí se na obvody.

Hamon

briketka10: a ještě je to město na Slovensku a v USA a kdovíkde všude…

briketka10

Hamone

to asi jó, ale rigomortis
se ptal tady u nás žejo :))

Hamon

Neptal :D Ne, bylo to jen malé doplnění.

Hamon

Máš nějaký konkrétní příklad?