Je používání vědeckých hodností a titulů, doktorátů apod. trestné, pokud člověk nemá příslušné vzdělání?

Myslím pokud budu používat např. ing. nebo jiný titul, dr., MUDr., JUDr. apod.

Nejlepší odpověď
anonym

když si přisvojí nezasloužené zásluhy a používáš je při zaměstnání či jiných odborných činnostech tak to trestné je,ale když to máš jako internetové jméno trestné to není,jen trapné

Další odpovědi
Arya1

Ano, trestné to je.
Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích
1)d) úmyslně neoprávněně užívá vědeckou nebo uměleckou hodnost nebo titul absolventa vysoké školy.

(2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a), d) až f) a písm. h) až i) lze
uložit pokutu do 3 000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. b), c) a g) pokutu do 10 000 Kč.

led

Trestné to nie je v prípade prezývky (napríklad uživateľskej na tejto stránke Dr.).
V prípade ofifciálneho používania – tj. zneužívania neoprávneného tituli je to trestné.

venkovan

Ano, pokud titul není v rovině CSc. Celkem spokojený rom.

anonym

výraz doktor kupodivu není trestný, je to všeobecný výraz (s malým „m“), ale správné napsání „Dr.“ už je titul a je trestný, ne ten titul 🙂, ale použití, zejména k získání výhod.
Doplňuji:
(s malým"d")

Conchus

Má-li z toho neoprávněný prospěch tak ano. Je-li to z hlouposti, bez poškození i třeba jen dobrého jména, tak je to blbost, která by se měla trestat rákoskou