vita

Je potřeba živnostenský list??

Zdravim. Mam dotaz ohledně domu,který mi odkazal děda.Jelikož v domě zatim bydlet nebudu,tak bych ho chtěl pronajmout. Otazka je ,jestli kvůli tomu potřebuji živnostak.dik za odpovědi

Nejlepší odpověď
Syd

Ne, na pronájem domu nepotřebujete živnostenskej list, to jsou příjmy podle §9.
Doplňuji:
Myslim tím § 9 Zákona o daních z příjmu. Můžete uplatňovat buď skutečné, nebo paušální = 30% náklady.
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/dprij/cas­t1.aspx#par9

Další odpovědi
arygnoc

nie.
pokiaľ nebudete prevádzkovať ubytovacie služby (hotel, hostel, ubytovňa).

anonym

Živnostenský list potřebujete k podnikání dle § 7 zákona o daních z příjmů. Pronájem nemovitostí spadá ale do § 9 (příjmy z pronájmů) – toto není živnostenské podnikání. Stejně tak nepotřebujete ŽL ani na příjmy z kapitálového majetku a příjmy ostatní, což jsou kapitoly 8 a 10 stejného zákona.
ŽL potřebujete jen v případě, kdy vykonáváte skutečnou živnot dle živnostenského zákona.