kropitko

Je potřeba na pronájem nemovitosti živnostenský list?

Pokud si někdo pronajme např. ubytovnu, následně ji pronajímá dál, potřebuje na to živnostenský list? Pokud ano, tak jaký? Jak je to s odvodem daní?
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi. Jedná se o to, že známej padl na inzerát, že někdo pronajme celou ubytovnu, on by si jí do pronájmu vzal, ale neví právě jestli k tomu, aby ji mohl dál pronajímat, např. dělníkům, tak jestli potřebuje ten ŽL. No on má podmínku, tak by ŽL. nedostal.

  • iv- nic si z toho nedělejte, já jsem studovala, ale v době, kdy, žádné ŽL nebyli, tedy vlastně akorát se to podnikání u nás rozjíždělo, ale o tom jsme se moc neučili,,jeli jsme pořád podle starého dobrého komunistického konceptu.

Já osobně jsem si myslela, že je to tak, že pokud si to dotyčný pronajme za účelem dalšího pronájmu, tak na to ten živnostenský list potřebuje. Hlavně, jak píše Andělé, bude to určitě spojené i s ostatními službami, jako je praní, úklid, možná i nějaké občerstvení(párek v rohlíku, houska, hamburger, atd..) Takže když ne na to ubytování, tak na tohle by ten ŽL potřeboval, tedy aspoň já to tak vidím.

Každopádně ještě jednou díky.

Nejlepší odpověď
Andělé

Pronájem není živností, nemusíte na něj mít ŽL. Stačí uzavřít nájemní smlouvu s nájemcem.

Zdroj:
http://www.ro­dina.cz/nazor13882977­.htm
Doplňuji:
Daň z příjmů se odvádí 1× ročně v daňovém přiznání – za rok 2010 do 31.3.2011. Uvede se to v dańovém přiznání jako příjem dle §9 pronájem.

Ještě jsem našla:
Pronájem na živnostenský list:
Živnostenský zákon stanoví, že pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor je živností, pokud vedle pronájmu jsou pronajímatelem poskytovány i jiné než základní služby zajišťující řádný provoz těchto nemovitostí (u bytů například úklid pokojů, poskytování snídaní apod.). Jestliže má poplatník živnostenský list na pronájem spolu se službami, v podstatě provozuje ubytovací služby. V tomto případě má nárok na paušální výdaje ve výši 50 % jako každý živnostník, který má příjmy z neřemeslné živnosti. Má rovněž povinnost platit sociální a zdravotní pojištění, které si za rok 2008 nemůže dát do výdajů. Naproti tomu živností není „holý“ pronájem, u něhož je nárok jen na 30% paušální výdaje. V tomto případě tedy pronajímatel neplatí sociální ani zdravotní pojištění.
Zdroj:
http://www.malina-reality.cz/ak­tuality/jak-na-dane-z-pronajmu-bytu-a-domu.html

Takhle si to i pamatuju ze školy,ale jestli se mýlím -iv-,tak mám ostudu,jak jsem školu vystudovala…:-D)

Další odpovědi
anonym

Ja si na rozdil od nasi Andele myslim , ( ale jen si to myslim ) , ze to zivnost je. Rekla bych , ze to je zivnost na : Zprostredkovani sluzeb ( ubytovani ) .. zalezi take urcite na smlouve o pronajmu od nynejsiho pronajimatele … tady se ztracim v tom , kdo by ty dane vlastne mel platit. 🙂
Kropitko , jestli chcete , napiste to podrobneji , preposlu to moji danove poradkyni ). -iv-

Doplňuji:
Moje zlata Andele , vy jste alespon studovala .. , ja s tezi zvladla i zakladku ! ☹

  • iv-

Jambalaya

Ačkoli již zde bylo vyřčeno mnohé, i když s různými odchylkami, dovoluji si vyslovit svůj názor.
Oddělila bych pronájem od poskytovaných služeb, nikde není napsáno, že tyto dvě věci musí být poskytovány dohromady. Zdravotní a sociální pojištění je však velkou zátěží.
V tomto případě nevíme, zda by bylo či nebylo vhodné využít 30% paušálu, ale domnívám se, že poměr příjmů za pronájem postelí a výdajů za pronájem ubytovny, bude možná méně než 70% nehledě k drobným provozním opravám. Tedy doporučuji zvážit využití §9 na získání nemovitosti a její pronájem samozřejmě. A na ŽL poskytovat ostatní služby jako úklid, jídlo atd.

Michálek1245

Dobrý den, pokud to pronajímáte jako fyzická osoba, tak samozřejmě nemusíte. Ale od určité chvíle se z toho stává už podnikání. Aspoň tak mi to řekla realitní kancelář v Karviné https://www.re­maxelitereali­ty2.cz/realit­nisluzby.php a já jsem si ten živnostenský list na pronájem nemovitostí a bytů raději udělal. :) Teda teď vím, že to bylo samozřejmě dobře. :)

motýlemanuel

Ahoj, taky se chystám na pronájem bytu. Už jej nevyužívám, bydlím u přítelkyně, a tak jsem si řekl že by bylo fajn, kdyby mohl posloužit i někomu dalšímu. Už jsem dal nabídku i na https://www.psn­.cz/property/pro­najem-bytu , a tak jsem si o tom samozřejmě i něco hledal a na pronájem živnost potřeba není, takže klid.

anonym

Ok. Prosim.
P.S. Znama at se hlavne nejdrive pidi po " skutecnych " duvodech , proc nynejsi pronajimatel chce prenechat pronajimani … pak az at se pta na Zivn. uradu.
To ale vi jiste i sama.
Ja se takovych inzeratu tak nejak " bojim ".
🙂 -iv-

Andělé

Vy moje zlatá -iv- 🙂,
Vy si z nás děláte srandičky,já Vám to nevěřím:-D) A to je na Vás tak kouzelné,že si ze všeho i ze sebe děláte pořád legraci…to každý neumí…tj.super:-)

Kropítko,tak to opravdu bude potřebovat ŽL,když nebude jen pronajímat,ale bude i provozovat služby,tak to pak jo:-)

Andělé

Kropítko-ale bude muset platit i soc.a zdrav.pojištění,tak at si propočítá,jestli se mu víc vyplatí jen provozovat ubytovnu bez služeb,nebo se službami…:-)
Hodně štěstí..:-)

kropitko

No tím to celé padá, jak jsem psala je v podmínce.

anonym

Andele , my dve tady odradime vsechny zajemce o podnikani … 🙂
Ne jen , ze bude muset platit soc. a zdrav., ale i ucetni a dane !! 🙂
P.S. Andele , ja vam asi poslu vysvedceni z osme tridy , pak mi uverite stoprocentne. 🙂
P.S. II. Nevezmeme si tu ubytovnu my dve ? Poradaly by jsme tam party pro odpovedi. !
🙂 -iv-

Andělé

  • iv-, nejdeme moc dobrým příkladem,ze…:-)

Nojo,ještě by musel platit i účetní a daně…
Možná jsme ho ale zachránily..:-D)

Vysvědčení nevysvědčení,Vaše dušička -iv- má vysokou s diplomem už ze samého života…nahoře jistě máte hodně vysoké ocenění…:-)

No -iv-,to není špatný nápad,tj.přímo výborný nápad…:-D. Tak jdem do toho,já budu mít konečně práci…:-D)

anonym

🙂

Andělé

🙂