ShadyPony

Je posypová sůl žíraná?

Když se v zimě solí chodníky a silnice tou posypovou solí.. Je ta sůl žíravá, jedovatá nebo nějak nebezpečká pro kůži pokud se po ní budu procházet bosá?

Nejlepší odpověď
da ny

Posypová sůl se chová jako sůl…
Jedovatá není (může však být chemicky přibarvena).
Z aféry „polských klobás/uzenin“: laboratoře Výzkumného ústavu v Olomouci neshledaly v použité posypové soli žádnou složku ohrožující lidské či zvířecí zdraví..... ;).
Složení soli:
http://www.sol­san.cz/wurttem­bergska_posypo­va_sul_%28silo­vuz%29.html
http://www.sul-posypova.cz/

Pokud se budeš procházet nyní bosá po nasoleném chodníku ⇒ hrozí ti hlavně zánět močového měchýře a také můžeš přijít o ledviny, když to zanedbáš. Nepočítám omrzliny, když to přeženeš 😉.
Starší odpovědi:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zajimalo-by-me-jestli-se-do-mycky-na-nadobi-muze-pouzit-posypova-sul

Další odpovědi
JájsemRaibek

Záleží na tom, kterou použijí, ale i obyčejná sůl by ti mohla při delším pobytu ublížit.
Používá se:
Pro snížení bodu tání se k posypu používají například tyto soli:

chlorid sodný (kuchyňská sůl, NaCl)
chlorid vápenatý (CaCl2), je až šestkrát dražší než chlorid sodný[1]
chlorid hořečnatý (MgCl2)
chlorid draselný (KCl)
dusičnan amonný (NH4NO3)
síran amonný [(NH4)2SO4]
octan draselný (CH3COOK)
močovina [(NH2)2CO]
propylenglykol (C3H8O2)
kalcium-magnézium-acetát (obchodní označení CMA; C4H6O2Ca a C4H6O2Mg)
kyanoželeznatan sodný (hydrous, Na4Fe(CN)6•10H2O)
methyl-alfa-D-glukopyranosid (C7H14O6)

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zimn%C3%AD_po­syp

gecco

Ano, je „žíravá“…
😉
Působením NaCl se sráží bílkoviny a tím dochází k poškození kůže.

Taky (aniž by lidé v zimě chodili bosi) je mnohde posyp solí zakázán (narušuje třeba beton, působí korozivně na kovy…).

Mc Merkurion

nejsem žádnej chemik,ale když se v zimě projdu po městě a pak se podívám na svý boty,pochybuju,že je zdravotně nezávadná…

honza19hk

žíravá přímo není( teda jak která sůl) ale při delším působení přímo na kůži ji poškozuje.