Je podnikáním (dle živnostenského zákona) pokud někdo během roku koupí a prodá několik nemovitostí?

Nejlepší odpověď
Hlada

ministri: Nepodnikající osoba není plátce DPH, takže ji na výstupu nemusí platit.

Další odpovědi
ministri

Zajímavá otázka, také bych rád slyšel přesnou odpověď. Já bych řekl, budeme-li uvažovat, že podnikání je soustavná činnost vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku, tak prodej několika nemovitostí v jednom roce nemusí být podnikáním, protože nesplňuje znaky podnikaní. Jisté ale je, že budete muset zaplatit DPH. Tuším, že od DPH jsou osvobozeny jen ty převáděné nemovitosti, kdy od poslední kolaudace uběhly alespoň tři roky.

Jambalaya

  • Pokud někdo nemovitosti koupí do svého vlastnictví a následně je prodá, podnikání to není, neboť takto se s nemovitostmi neobchoduje a jsou to soukromé investice.
  • Pokud však několik nemovitostí prodá jako zprostředkovatel za provizi, již by ŽÚ mohl považovat tuto činnost za soustavnou v oblasti realitní, a to zejména, pokud by dotyčná osoba neměla jiný příjem, než z této činnosti. V tomto případě je třeba zvážit, zda se jedná o činnost příležitostnou či nikoliv.