hanny 2

Je podle vás správné,že produkty zdravé výživy obsahují kyselinu citrónovou,palmový olej nebo palmový tuk?

Po prostudování etiket jsem se s tím několikrát setkala.
Podle mě by to snad „zdravé potraviny“ obsahovat neměly!
Jaký názor na to máte VY???
Děkuji.

ad Mc Merkurion

Ačkoliv je kyselina citronová považována za bezpečnou látku, neměla by být konzumována ve velké míře. Je třeba také hledat rozdíl mezi přírodní kyselinou citronovou z citrusů a kyselinou, vyráběnou průmyslově z vápna, plísně a kyseliny sírové.

zdroj – http://www.spor­tuj.com/view.php?na­zevclanku=kyse­lina-citronova&cis­loclanku=2015070002

Nejlepší odpověď
mosoj

Větší blbost než je v odkazu ani nemůže být. Než to trochu rozvedu podotýkám, že jsem celý svůj produktivní život pracoval ve výrobně kyseliny citronové.

1. Kyselina citronová není potravina ale je vedená jako přídatná látka, proto to éčko.
Dříve ( asi tak za 1. republiky !) se kyselina citronová získávala přímo z citronů. V Evropě hráli prim Italové. Dnes se se takto vyrobená KC běžně nevyskytuje pokud vůbec. Někdy kolem roku 1930 se začala KC vyrábět fermentací nejprve tzv. povrchovou, nejnověji hlubinnou. V Evropě se touto cestou ( z melasy) začala vyrábět KC nejdříve v ČSR a Itálie nám nemohla přijít na jméno.

Surovinou pro fermentaci je cukr v jakékoliv formě ! Nejvíce se zpracovávala melasa z cukrovaru, kde se zužitkoval zbytkový cukr, který v melase po výrobě cukru zůstal ( byla to levná a dostupná surovina).
Kyselina sírová, vápno, kyselina solná , hydroxid sodný a desítky dalších chemikálií slouží v technologickém procesu jako pomocné látky sloužící k izolaci a čištění kyseliny citronové, která vznikla fermentací za pomoci plísně aspergilus niger !!!!!!!!!! Nejsou to suroviny. Surovinou je pouze a jedině ten cukr.

Prostě plíseň aspergilus niger umí přeměnit cukr na kyselinu citronovou stejně ,jako určitý druh kvasinek umí cukr přeměnit na špiritus při lihovém kvašení.

Výroba KC je velmi složitý proces, zahrnující fermentaci, izolaci KC a její čištění. Čistící procesy byly tak účinné, že nám na koci linky vypadával krystal KC vyhovující anglické normě BP, a bez jakého dalšího dočisťování tento krystal splňoval další kvalitativní normy jako p.a dokonce i lékopisnou normu !!

KC ale není potravina a je to kyselina. Takže samotnou pojídat není vhodné, nicméně chtěl bych vidět tu zkroucenou pusu po požití. Přesto jsme ji běžně v průběhu procesu používali.

KC je velmi žádaná a je téměř ve všem . Nejvíce se jí spotřebuje v potravinářství v nápojích a jako konzervační a dochucovací prostředek.
V pracích prášcích nahradila fosfáty. Již dávno se fosfátové prací prášky nesmí používat. Používá se ve stavebnictví i ve strojírenství. Farmaceutický průmysl má také velkou spotřebu. V neposlední řadě ji obsahují kdejaké čisticí prostředky.

Přírodní kyselinu citronovou lze dnes získat jedině tak vymačkáním citrónu.

Kyselina citronová není syntetická, ani nemůže být. Kyselina citronová je extracelulární metabolit plísně aspergillus niger. K žádné syntéze nedochází !!

BTW. Výroba penicilinu se děje podobně, to jest fermentací z plísně a extrahuje se z roztoku dokonce butylacetátem.

Další odpovědi
Lamalam

Kyselina citronová je běžnou a přirozenou součástí celé řady ovoce a zeleniny.

briketka10

Palmový olej a palmový tuk by dle mého názoru určitě obsahovat neměly.

gecco

Problém – jako „produkty zdravé výživy“ to prezentuje výrobce či prodejce – to s realitou nemá žádnou souvislost…
😉

Janec

Kyselina citronová je stejná jak přírodní tak syntetická. Plíseň je speciální a bezpečná kultura. Kyselina sírová slouží jen k vytěsnění kys. citronové z citronanu vápenatého, do výsledného produktu se žádná z těchto látek nedostane. A i kdyby, síran vápenatý není nijak nebezpečný.
Vy jste určitě ten typ lidí, co říkají,,Ééčka". Rozdíl hledat můžete, ale nenajdete. Vždy to bude C6H8O7.

Mc Merkurion

… no,neměly by,ovšem je otázka,jestli zdravou potravinou myslíme rostlinej tuk vyrobenej chemickou cestou,anebo přírodní > předpokládám,že když jej používaj domorodci,je pro ně přírodní – pro mě je přírodní a zdravá potravina máslo a sádlo…
kyselina citronová > nevim co je na ní špatnýho…
ad doplnění:
 — už moje babička říkávala: „všeho moc škodí“ ---
… do piva ji nedávaj a do grogu si ji dám jen trochu,v uzeným neni a v mase taky ne,tak kde bych ji mohl spotřebovat hodně…

atlas

kyselina citronová ano, palmový tuk v žádném případě! Ale je dost těžké se mu vyhnout, když je téměř ve většině potravin..

Šidlo

to sa pýtajte konšpirátorov a magorov bez štipky znalosti chémie, biológie a sedliackeho rozumu......nám aj tak neuveríte

a nie je mi jasné, čo je zlé na palmovom oleji, ak je bio, teda kvôli nemu nepadajú pralesy? ani len lekári sa nevedia jednoznačne dohodnúť či je zdrvaý alebo nie......ešte pred prá rokmi bol kokosový škodlivý – dnes je ,,dobrý na všetko"

ak nie ste chorá, neprežívajte tú zdravú stravu toľko – v česku je aj tak väčšina biopotravín falošná......a pre každého človeka sú zdravé rôzne potraviny, nie je len zdravá a len nezdravá vec.....to sú kecy ženských magazínov

Mimozemšťan

Ano je, nevidím v tom nic špatnýho. Nemáš jasno v pojmech olej a tuk. Pokud považuješ za tuk automaticky ten tzv. tvrzený tuk, tak to máš napsat, tam začíná problém nezdravých laciných potravin.

Lamalam

Mosoji, teď jsi pěkně propálil, kde jsi pracoval. Pokud se nepletu, tak KC se u nás vyráběla jenom v La… v Ka…, nebo se pletu? Dělali jse tam i Vitacit, že jo?

hanny 2

ad Šidlo – já to až tak neprožívám,ale zajímají mě názory všech,co si o tom myslí nebo co o tom vědí. Díky!

Mc Merkurion

…atlas > souhlasím,je skoro všude,neni divu proč,ale i tak jsou možnosti,jak se mu vyhnout > v másle neni > ale v ramě ano ,v sádle neni,ale ve 100% ano a tak bych mohl pokračovat…

da ny

Souhlasím s Mc Merkurion 😉

Když pominu prodejny zdravé výživy, někteří výrobci se u svých výrobků zbavují palmového (i slunečnicového) oleje a tuku.
Mnoho dalších ho začalo cpát všude :(!
„Projela“ jsem ze zvědavosti spoustu sušenek, tyčinek, keksů apod.,
zejména těch cílených na děti.
Je velmi málo výrobků v regálech obchodů, kde není palmový olej a tuk (viz. zn. Opa**a)
Zničili, co se dalo ;)
Vracím se k domácímu pečení z másla a řepkového oleje, když už je chuť na sladké. Pokud v moučnících není „tuna“ tvarohu , vyjdou
i levněji. Vím, co jím… 🙂