Minas

Je podle vás lobotomie humální ?

Změna chování, ne zrovna humálním způsobem.. jak to vidíte vy ?

Nejlepší odpověď
quentos

Tak to tedy netuším, jelikož slovo „humální“ jsme v životě neslyšel…

Další odpovědi
anonym

Ne. Možná, že je humánní – ovšem to spíše taktéž nikoliv. O středověkých postupech nelze pochybovat – zatloukání hřebů do lebky, … Dále pak elektrošoky – ještě dnes… Avšak existuje již i chemická cesta – a ta možná humánní je. Totiž zde vidím problém v tom, že ji nelze dlouhodobě aplikovat, neboť odrovná ledviny atd.

anonym

Ale lobotomie se snad už ani nedělá (pletu se?)

ten který je

O lobotomii uvažují někteří čeští zaměstnavatelé.DD

marci1

Těžko říci. Také se mi lobotomie zdá mírně řečeno „hodně zvláštní“. Názory se různí. Vyjádření Mudr. Martina Krále :

„Lobotomie je rozhodně zajímavá metoda, která bohužel, jak ukazuje tento článek, byla chybně pojatá veřejností a médii. Ve skutečnosti je malým zázrakem a moderní lobotomie by měla do budoucna nahradit nešetrné a hloupé užívání antidepresiv. Existují nové metody provozování neurochirurgie, z nichž některé jsem měl tu čest sám provádět. Vycházejí z lobotomie, ale jedná se o moderní a velmi sofistikovaný druh zákroků. Jsem velmi rád, že se u nás lobotomie stále provádí, pro mnohé pacienty je to skvělá možnost pro zlepšení života. Četl jsem jednu studii neurologické kapacity z Nary, která by měla do dvaceti let přispět s nahrazením škodlivých a neefektivních forem léčby mnohých psychóz a neuróz právě neurochirurgií bez stigmatu lobotomie, ačkoliv v současnosti funguje na její bázi. Nadměrné užívání benzodiazepinů by bylo zmírněno jednoduchými a minimálně invazivními zákroky. Neexistuje důvod pro omezování lobotomie v 21.století. Pro psychiatrii je dnes důležité odstranit předsudky. ,,Vedlejší účinky'' lobotomie jsou důsledkem odstranění celoživotního postižení subjektu, neodborně provedeným zákrokem nebo psychologickými pochody individua. Antipsychotika, antidepresiva a sedativa jsou neekonomická, škodlivá, mnohdy návyková a nebo je člověk odsouzen k jejich doživotnímu užívání.“

http://itthmi­.blog.cz/1110/lo­botomie-jak-z-cloveka-udelat-imbecila

Klára K.

Záleží na situaci. Ale asi ano. Nevím, jestli se to vůbec ještě provozuje, ale když mají dámy věčně prsa z hmoty, která se používá na výrobu forem na muffiny, řekla bych, že otevřít někomu lebku a trošku se tam pohrabat skalpelem není nic neobvyklého.
Lobotomie se prý používá, když je člověk psychicky nemocný a třeba nebezpečný (i pro sebe), ale nějak nechápu, v čem mu to vylepší, když z něj udělají doživotně mentála. Lobotomie je ale bohužel další klička před zákonem, který zakazuje doktorům ukončovat pacientovo trápení. Podle mě se mu tak bude žít mnohdy ještě hůř. Ale hlavně, že ho pořád držíme naživu, že ano, přestože si neuvědomuje, že žije, stojí peníze jeho rodinu i nemocnici a všichni s ním mají jen trápení.
Nedurděte se hned prosím, že moje odpověď je cynická a neuctivá, říkám pouze to, co si myslím, a pokud znáte někoho, kdo je silně postižený (mentálně), tak uznáte, že i jeho rodiče a nejbližší příbuzní si oddechnou (přestože si to mnohdy nepřipustí), když to jeho trápení skončí.

Dochy

Tak to máš těžký. Většina z nás není ani psychiatr ani neurochirurg… Dokonce ani lékař. Co je podle tebe humání/nehumání změna chování? A co všechno považuješ za lobotomii?
Lobotomii zřejmě „zpopularizovali“ „chirurgové“, kteří víceméně naslepo šťourali v mozku a doufali, že se strefí tam kam mají. Takový zákrok asi můžeme bez pochybností označit v současné době za nehumání…