Rokio

Je podle vás impulzivita dobrá vlastnost?

Podle mého psychiatra je impulzivní ten, kdo dělá všechno hned a odkládá na později jen to, co je nezbytně nutné. Naopak odkládání věci na později je podle něj v pořádku.

Odpovědi
Tw!st

Podle mě je impulzivita dobrá, když se pustíš do věcí v moment, kdy máš ten „drive“ nebo „hype“ to udělat, tak to uděláš 100× lépe. Nadruhou stranu ale se musíš zamyslet jestli je to zrovna v pořádku a jestli by jsi toho později nelitoval. Takže je to podle mě dobrá vlastnost do určité meze.

dubraro

V některých konkrétních případech ano. Častěji je ale lépe si věci rozmyslet. Odkládání věcí „na později“, „na jindy“ v pořádku taky není, je to druh lenosti, které se říká prokrastinace.

annas

Impulzivnost nesouvisí jen s rychlým vykonáváním práce či jiné činnosti. .I když platí – práce kvapná, málo platná.

Jde o poruchu osobnosti, které chybí sebekontrola. Není to dobrá vlastnost. Dovede druhým velmi ublížit, protože často vede k napadáním, urážkám, agresivitě.

Je to „jednání bez předchozí racionální a volní rozvahy, činy motivované pouze pudy, osobními potřebami, afekty, emocemi a city, a to převážně podvědomě, instinktivně .“

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/im­pulzivni-jednani

Impulzivní jedinec je zpravidla podle temperamentu cholerik, tzn., že je horkokrevný, vznětlivý, prudký, prchllivý atd. .Jeho opakem je flegmatik, který je často netečný, klidný, až chladnokrevný.

U impulzivního jednání tedy chybí sebekontrola, schopbnostost ovládat se. Člověk má slabou vůli. Často jedná v situaci, když ho někdo obviňuje, provokuje, zraňuje, nebo se nechová podle jeho představ atd. Jindy yjde o automatické reakce v rámci nedostatečné sebekontroly.

Proto je třeba „počítat do desíti“, zklidnit se, počkat a pak jednat.

Nuk nuk

Spíš záleží na situaci, než na míře impulzivity. Některé věci je dobré dělat spontánně a ihned, jiné je lepší promyslet.

ŠtěpánP

Podle mě je ideální, když najdete nějakou „zlatou střední cestu“. Není dobré vše odkládat, stejně jako to dělat hned teď. Je nejlepší si udělat nějaký racionální časový plán. Např. dnes je čtvrtek a já mám jednu věc odevzdat v pátek a dvě v pondělí. Proč bych měl být do brzkých ranních hodin vzhůru, abych dodělal vše? Je přece daleko lepší, když si dneska udělám tu jednu věc a na ty dvě se vrhnu třeba v pátek nebo o víkendu, ne?