Avatar uživatele
Registrovaný

Je platná výpověď ze zaměstnání v níže uvedené situaci?

Dobrý den, potřeboval bych poradit v jedné situaci, do které jsem se dostal. Pro začátek bych popsal okolnosti. Po SŠ jsem nastoupil pracovat pro jednu nejmenovanou společnost, dále v bodech:
1. Smlouva na 1 rok, ZD 3 měsíce
2. Dodatek k PS – prodloužení pracovního poměru o 1 rok
3. Dodatek k PS č. 2 – prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou

Během následujícího půlroku nás zaměstnance, zjednodušeně řečeno odkoupila jiná společnost a mi nadále docházeli do zaměstnání na stejnou adresu, jen do jiné společnosti s jiným vlastníkem. Nikdo z nás nedostal ani nepodepsal žádný dodatek k PS o tom, že nadále pracuje pro jinou společnost. Všichni mají ve smlouvách a v dodatcích uzavřený PP se společností „X“ ale nyní pracují pro společnost „Y“.

Ke konci výše zmiňovaného půlroku jsem se rozhodl podat výpověď, bylo mi doporučeno dohodou. Při návštěvě personální ředitelky mi dotyčná osoba striktně oznámila, že mi žádnou dohodu nepodepíše, ale pokud chci, sepíše mi Výpověď ze zaměstnání. Souhlasil jsem. Výpověď jsem podal, 2 měsíční výpovědní lhůtu jsem si poctivě odpracoval. Ve výpovědi, kterou jsem obdržel je v hlavičce razítko společnosti „Y“, ale PS jsem měl/mám uzavřenou se společností „X“.

Je teda výpověď právně platná? Nevzniká mi právo na odstupné z nějakého důvodu na základě zmíněné situace.

Po ukončení výpovědní lhůty jsem nastoupil do jiné společnosti a nyní jsem řádně zaměstnán. Potvrzeni o zaměstnání jsem obdržel taktéž s novými iniciály společnosti. Jsou postupy mých bývalých nadřízených správné?

Předem děkuji za Váš čas a odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Z popisu situace soudím, že šlo přechod práv a povinností, kdy nový
majitel převzal původní společnost se všemi právy i povinnostmi.

Původní pracovní smlouvy platí dále, není nutné (a já to ani nedoporučuji)
kvůli změně majitele uzavírat nové pracovní smlouvy (nové smlouvy často
bývají nevýhodnější než původní).

Výpověď samozřejmě byla platná.

Pozor: "Výpověď dohodou" neexistuje. Dohoda je na rozdíl od výpovědi oboustranný právní krok, lze ji uzavřít jen v případě, že s ní souhlasí obě strany.

Více informací » Přechod práv a povinností,
zákon 262/2006 Sb., zákoník práce, třináctá část, hlava XV (§ 338 a následující):
http://www.zakonyprolidi.cz/…
____________

Přehlédla jsem otázku ohledně odstupného.

Kdybyste výpověď dal během dvou měsíců po přechodu práv a povinností,
mohl jste se následně u soudu domáhat u soudu domáhat určení, že k rozvázání pracovního poměru došlo z důvodu podstatného zhoršení pracovních podmínek
v souvislosti s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů nebo přechodem výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů.

Pokud by k rozvázání pracovního poměru došlo z výše uvedeného důvodu,
měl byste právo na odstupné.

Odkazy na zákoník práce:
Rozvázání pracovního poměru z důvodu podstatného zhoršení pracovních podmínek v souvislosti s přechodem práv a povinností (§ 339a, odst. 1 a 2):
http://www.zakonyprolidi.cz/…

Odstupné (§ 67):
http://www.zakonyprolidi.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

bude lepší když se obrátíte na ÚP na bezplatného právníka.Tam Vám poradí

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Hans51

To ivzez:

Skvělá odpověď! Upozornění na "výpověď dohodou" také na místě ;-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.