Avatar uživatele
faustka

Je nyní vhodný čas na přesazení 180 cm tůjí?

Ráda bych přesadila 4 roky staré tůje, makí asi 180 cm. Budeme se stěhovat a tak bych moc ráda tůje přesadila na novou zahrádku. Kdy je nejvhodnější období a správný postup? Je lepší teď na podzim, když už začaly přízemní mrazíky, nebo mám počkat na jaro? Velmi mi na tom záleží. Můžete mi prosím poradit? Tůje se kupovali asi 80 cm a rostou nám bez obtíží 3 roky. Moc děkuji Edita
Doplňuji:
Manžel právě má čas na kopání asi až za 14 dní a já se bojím, aby nebylo dlouho. V čem je jaro pro přesazení rizikovější?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3466 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Trochu záleží na tom, kde to je (myslím klima) – přízemní mrazíky nevadí, ale pokud by půda už promrzala, bylo by to ke škodě.
Pokud tůje přesadíš s dost velkým balem a dobře je před zimou zaliješ, nic se jim nestane ani při přesazení nyní, ani pokud to necháš na jaro, osobně bych je přesadil teď.

Doplňuji:
Na jaře začnou rašit, takže budou potřebovat více vody (pokud bys je přesadila teď, do jara se půda okolo slehne a bude vodu lépe předávat).
Ale jak píšu – pokud budou mít dost velký bal a po přesazení dostatek vody, je to jedno.

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Nejvhodnější období teď už není, ale za pokus to stojí.

Zdroj: http://www.zah­rada.cz/forum/zi­ve-ploty/presazovani-tuji-v-zime-103003/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
faustka

děkuji za radu, uvidím tedy podle času, a kdyžtak necháme na jaro, to by asi chtělo také v časném jaře, že? fakt ych moc nerada o ně přišla, přemýšlím jestli je taky v balu prolít nějakým aktivátorek růstu.....to asi spíše ne jaře?

před 3466 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Aktivátor růstu – no, nevím, asi bych – pokud jsou zdravé, ´nedráždil´ zbytečnou chemií…
😉
Já jsem přesazoval tůje i v létě – přežily v pohodě…

před 3466 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
faustka

děkuji moc za vysvětlení :)

před 3465 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Není zač.

před 3465 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek