mladek

Je nutné při vlaku zástavního práva mít odhad na nemovitost.

Půjčil jsem si od příbuzného peníze na doplacení hypotéky.Dohodli dohodli jsme se na zastavním právu na nemovitost na základě půjčky.Příbuzný-věřitel,ale nepožaduje odhad na nemovitost.

Z těcho stránek jsem pochopil,že není nejspíš nutné v tomto případě pořizovat odhad.
http://aktual­ne.centrum.cz/fi­nance/reality/cla­nek.phtml?id=13­7834

Ale potřeboval bych potvrdit,třeba i z vašich zkušeností zda je můj názor správný.Do návrhu na vklad je totiž potřeba napsat hodnotu nemovitosti v době podání návrhu.Tak mě napadá zdali stačí napsat tržní hodnotu bytu za kolik se montálně stejný byt prodává bez odhadu.Věřitel s tím samozřejmě souhlasí
Doplňuji:
Opravdu nemáte radu?

Předem děkuji.

Nejlepší odpověď
Pájo

V takovém případě odhad není třeba, ale můj osobní názor je ten, že pokud Vám ho odhadce udělá za rozumnou cenu, je dobré odhad mít.
Možná jste totiž upsal vyšší protihodnotu (nemovitost). Je otázkou, jestli jste Vy sám schopen odhadnout hodnotu dané nemovitosti. Možná mohl stačit jen díl pozemku u dané nemovitosti. Z tohoto důvodu bych odhad doporučoval.
Měla by Vás zajímat jak odhadní cena (hodnota), tak hlavně tržní cena nemovitosti (bývá obvykle mnohem vyšší, než odhadní, která se určuje tabulkovým způsobem).

Věřitel – Váš příbuzný – si je zřejmě dobře vědom toho, že nemovitost Vámi daná do zástavy, má stejnou nebo ještě vyšší hodnotu, než suma, kterou Vám zapůjčil.

Dobře udělejte smlouvu, kde detailně popíšete, jakým způsobem budete peníze splácet a co Vám bude hrozit za sankce v případě, že byste nesplácel. A přestože je to Váš příbuzný, nabádám Vás ke zvýšené pozornosti!
U nás v rodině, pokud si vzájemně občas vypomůžeme vzájemnou půjčkou, ze zástava nemovitosti, jako protihodnota půjčky nedělala. Napsala se vždy obyčejná smlouva.

Další odpovědi
Drap

Zavolej si na katastr nemovitostí. Tam ti poskytnou úplné a přesné informace.

Pájo

Možná Vám teď bude líto peněz (v řádu tisíců Kč) za odhad, sepsání nebo revizi Vám předložené smlouvy, ale v sázce bude od chvíle Vašeho podpisu hodnota celé zastavené nemovitosti (v řádu stovek tisíc).

Pájo

Na katastru Vám mohou doporučit nějakého odhadce.

Hrubější odhad nemovitosti (alespoň v řádech desítek tisíc přesný), Vám může pro představu říci i kvalitn realitní makléř, který Vám řekne odhad tržní ceny.