spaagetka

Je nutné mít v nájemním bytě pračku nebo alespoň napojení na ni?

Chystáme se pronajmout byt a námi vyhlédnutý nemá pračku ani napojení na ni. Je nájemce povinný pračku do bytu instalovat, nebo alespoň vyvést dopojení na ni? Případně spadá toto do tzv. malých oprav, které jsou v naší režii, nebo má náklady uhradit majitel bytu?

Nejlepší odpověď
standa

Není povinností pronajímatele, aby i v bytě I.kategorie instaloval pračku, resp. přívod vody a elektr.energie či napojení na odpad k této pračce.

Na druhou stranu instalace výše zmiňovaného dnes není vůbec žádný problém…,celkem jednoduše lze k vodovodní koupelnové baterii nainstalovat redukci s odbočkou na přívod vody, celkem jednoduše lze na umyvadlový sifon nainstalovat odbočku pro napojení výpustní hadice a zásuvka s elektr.proudem je snad v každé koupelně *)

Takto připravený byt (pro snadné napojení pračky) se pak bude pronajímat za výhodnější cenu než-li opačně. A pokud do bytu umístíte např. svoji dnešní pračku a domů si koupíte novou, tak máte zaděláno na lepší nájemné na 100% 🙂

*) určitý problém by mohl nastat s elektroinstalací k pračce, protože správně by se mělo jednat o samostatně jištěnou zásuvku na 10A, což se nejspíš neobejde bez určitého ministavebního zásahu…, ale lišta po zdi od zásuvky k jističům by to asi spravila.

Další odpovědi
hanulka11

Myslím,že je to věc majitele bytu, aby udělal vývod s připojením na pračku.Ať tam bude bydlet kdokoliv – bude si chtít vyprat. Dnes je přeci normální, že každý má v bytě pračku.
Někdy nemá pronajímatel rád, když se v bytě dělají úpravy .Hodně záleží také jak se s ním dohodnete. Nevím je to z mého hlediska.

tom004

Rád bych upozornil,že se zásuvkou pro připojení pračky nevystačíte jenom propojením lištou.Pro připojení pračky pomocí zásuvky platí norma,která přímo předepisuje,jak musí být el. instalace provedena.Např.: jištění 16A s předřazeným chráničem atd.A samozřejmě by tyto práce měl provést odborník s příslušnou kvalifikací.

Mchillik

Dobrý den, pračku do bytu dávat nemusí. Vy buď ten byt chcete nebo ne. Jestli na ni nemá peníze, tak ji kupte Vy, nechte to udělat a odbydlete to, což znamená, že když Vás to bude stát třeba 5 000,– Kč, tak ať platíte 5 měsíců o 1000,– Kč menší nájem, tím se Vám to vrátí. Pračka po Vašem odchodu v bytě samozřejmě zůstává, protože ji v tu chvíli majitel zaplatil.MK