misslulinka

Je normální že žárlím na nejlepší kamarádku?

Ahoj, nejdříve bych se chtěla omluvit za to že si tady vyleju city, ale potřebovala bych znát cizí názor. Takže je mi 15. Chápu že si mnozí z vás řeknou že je to nějaká blbost která trápí většinu puberťaček, ale prosím aby jste si to přečetli. Tak jak už jsem říkala je mi 15 a můj problém je v tom že žárlím na nejlepší kamarádku…ne že bych jí snad záviděla ale protože jí mám prostě ráda… (jenom jako nejlepší kamarádku) známe se asi 7 let a představa že je s někým jiným mě neuveřitelně zraňuje. Samozřejmě jí nezakazuji být s někým jiným ani bych si nedovolila říct to protože na tohle nemám právo a navíc jelikož jsme na intru tak by to ani nešlo. Jsem už uplně alergická na její spolubydlící (a vlastně na všechny ostatní) ..a to je ani neznám. Pokaždé když o někom mluví ať už ve špatném nebo v dobrém smyslu mám chuť se jít radši někam zahrabat jen abych to nemusela poslouchat. Vždycky když se vidíme v sobotu tak je to super..ale přes týden se mi v hlavě honí takové myšlenky že to až možný není. Občas mám i pocit že jí na mě nezáleží i když vím že to není pravda. Nejhorší je to večer asi to všichni znáte…člověk má čas přemýšlet… už z toho nemůžu spát často brečím. Když jsi jdu lehnout v 10 tak okolo 2 většinou ještě nespím a ráno se budím tak hodinu a půl před tím než mi zvoní budík. Celkově mám špatnou náladu řekla bych až deprese, ale když mi třeba jenom napíše nebo zavolá hned se mi zvedne nálada.. Já nevím co s tím mám dělat. Je to nejlepší co mě v životě potkalo. Záleží mi na ní víc než na komukoliv jiném. Představa že mi jí někdo ukradne mě ničí.. A vím že ona to takhle cítí stejně… Vím že tohle není žádná otázka ale já už se musela vypovídat.
Doplňuji:
Chtěla bych všem moc poděkovat a ještě to trochu upřesnit. Jedná se pouze o můj vnitřní pocit. Na jednu stranu chci a jsem zároveň ráda že má jiné kamarády, protože jinak by to na intru asi nezvládla a na druhou stranu mám strach že pro ní bude někdo lepší než já.

Nejlepší odpověď
Andělé

Ahoj :). Neomlouvej se za svou otázku,naopak,přiz­nala sis problém a tj.první krok k jeho řešení a úspěchu. Prosím přijmi mou upřímnost jako pomoc.
Žárlivost je v mezilidských vztazích běžný jev. Máme-li proč,je přirozené ji cítit. Ovšem jako vše tak i žárlivost má svou hranici,kterou je nebezpečné překročit. Přehnaná žárlivost pramení ze strachu,většinou zakořeněného v dětství. Z nedostatku lásky,pozornos­ti,domácího bezpečí a zázemí. Pokud nám není věnováno dostatek pozornosti a lásky rodičů,nevyrostou z nás sebevědomí lidé a upínáme se na někoho,kdo nám alespoň trochu pozornosti dává. Všichni bez výjimky potřebujeme lásku. Ale láska je svoboda,nikoho nevlastní. Vlastnit někoho je závislost na druhých a ne svoboda. Láska i v přátelství zůstává pouze ve svobodném prostředí. Tam,kde ji chce někdo vlastnit,odchází. Pamatuj-kdo vlastní,ten ztratí!
Abys mohla být svobodná,musíš se naučit mít ráda sama sebe. Je to těžká práce na sobě,ale také nejdůležitější na tomto světě. Od lásky k sobě se Ti otevřou nové dveře,za kterými nalezneš vše co hledáš. Když začneš mít ráda sama sebe( hledej na sobě to dobré a pochval se,dělej věci,které Tě naplňují),nebudeš potřebovat nikoho vlastnit.
http://kysilka­.blog.idnes.cz/c/323307­/13-praktickych-cest-jak-zacit-milovat-sam-sebe.html

Hodně štěstí! :)

Další odpovědi
Nerevarin

Mr. Psychotic: Než začneš posílat mladou dívku k psychiatrovi za běžné záležitosti, které lidi v tomto věku potkají, možná bys k němu mohl zajít ty sám. Proč jí takhle strašíš a ještě k tomu snižuješ kecma „lituju tvé budoucí partnery“? To co uvádí misslulinka zažije kde kdo. Nejspíš jsou její reakce trochu přehnané, to ano. Ale člověk se v tomto věku teprve učí vztahům a to, jak s nimi pracovat. Místo ponižujících keců je třeba člověka povzbudit a poradit mu. Mně se stávalo něco podobného, když můj nelepší kamarád začal chodit na fotbal a tim pádem měl celkově míň času na mě a potkal spoustu nových lidí. Rozdíl je v tom, že já na druhou kolej odsunut byl, nežto ty nejspíš ne. Takže nepanikař a dej jí prostor. Nesmíš na nikom a teď to řeknu trochu zle, viset a člověk by měl mít nějaké další koníčky a záležitosti, aby něco dělal. Člověk není věc, každý z nás má své známé a své záležitosti a nikdy nemůžeš mít někoho jen pro sebe. Bude to v pohodě, jen to chce klid, nedělat scény a uvědomit si, že to co se děje je přirozené a neni důvod takto šílet.
Doplňuji:
Psychotic: „Bohužel v Česku stále panuje blud, že psychiatři jsou jen pro šílence. Psychiatr je zde, když máš problém.“ Tak s tím rozhodně souhlasím. Jen mi vadila zbytečně drsná forma tvé první odpovědi.

Mirdas

Přátelé si navzájem v dobrém přejí.
A přátelství není být s tou druhou osobou nejčastěji ze všech, ale v tu dobu kdy to opravdu potřebuje.

Psychotic

Záleží na tvé definici slova „normální“. Pokud „jako většina populace“, pak ne. Pokud „i takoví lidé jsou“, pak ano. Prostě jsi přehnaně žárlivá, majetnická. Po anglicku „clingy“, po česku „stíhačka“.

Každý je nějaký. Samozřejmě je to nepříjemná vlastnost jak pro tebe, tak pro tvoje okolí. Docela lituji tvoje budoucí partnery, ale jinak k tomu asi není co říct. Doporučuji domluvit si schůzku u psychiatra, pomůže ti. Pokud to neuděláš, prostě od sebe budeš odhánět lidi a budeš trochu neštastnější, než bys mohla být. Ale i s tím se dá žít.
Doplňuji:
Nerevarin: Bohužel v Česku stále panuje blud, že psychiatři jsou jen pro šílence. Psychiatr je zde, když máš problém. Jakýkoli. Ona problém má, má depresivní stavy, brečí, nemůže pořádně spát, nenávidí lidi, kteří se kolem její kamarádky jen šustnou. To, že je tady, znamená, že si uvědomuje, že je to problém. Právě k tomu psychiatři jsou. Pokecali by si, přišli by na to, proč se tak cítí, psychiatr by jí zkusil pomoct. Hotovo. A nebo by jí prostě řekl, že je v normě.

Nevíteto?

To co popisuješ mi moc normální nepřijde, nebuď sebestředná, nemyslím to zle, ale všimni si toho jak JÁ bez ní, s někým jiným, než se MNOU, neupínej pozornost kamarádky jen na sebe, když se s ostatními nebudeš schopná „rozdělit“, tak o ni můžeš právě přijít, není zdravé mít potřebu se na někoho takhle upínat, měla bys mít i jiné zájmy a vztahy (kamarády, známé, rodinu) než ji, takové stavy jaké máš by potřebovali psychologa
Doplňuji:
To je přesně ono, strach, že někdo pro ni bude lepší než JÁ, musíš se smířit s skutečností, že se to může stát, (může si s někým začít rozumět líp, to se může stát i tobě) to přece není důležitý, hlavně, že je to kamarádka, už jen za to buď vděčná ani to někteří lidé nemají, nedělej z ní středobod svého života, omezuje to i tebe, jsou tu i jiní lidé 🙂

Oliku141

Mám naprosto stejný problém, špatné je že kvůli mojí žárlivosti je na mě občas naštvaná…

mosoj

No to se časem určitě někdo lepší najde.
Jedině že by jste k sobě našli cestu jako lesby ! I tak by jsi se ale chovala moc majetnicky.
Na psychiatra to není, ale psychologa můžeš navštívit. Nicméně s takovýmto problémem by jsi si měla poradit sama. Takových a i jiných problému v životě ještě potkáš. Tady ti nikdo nepomůže i když si bude myslet že ano.
Doplňuji:
V 15 zdrobnělinka tvého nicku také o něčem vypovídá. Zamysli se trochu.

ivzez

Misslulinko,nor­mální je věřit si a nežárlit.

Žárlivost je sobectví, láska pouze k sobě sama a nedůvěra v sebe sama. Žárlivec neumí mít nikoho rád (s výjimkou sebe) a svůj předmět touhy/kamarád­ství/přátelství neúnosně svazuje.

Prezentuješ se tu jako uzlíček nervů, nesoběstačná a ufňukaná holka.
Vážně své kamarádce přeješ takové břemeno?
Co by si chudák počala s takovou koulí na noze?

Považuješ-li se za dobrou kamarádku (předpokládám, že víš, co to znamená),
měla bys naopak své kamarádce přát, aby co nejdříve našla někoho lepšího.

Nebo se hodně rychle vzpamatovat!

Kelt

Pocity nejde popsat, definovat. Jedná se o tvůj vlastní, vnitřní pocit. Máš k někomu vztah a on k tobě a přitom se oba měníte a tím se mění i vztah: Mění se naše hodnoty a pod. Buď ráda, poznáváš, co je dobré a co je špatné.

Bets

Ivzez: Ahoj, promiň, ale musím s tebou nesouhlasit.
To, co tu píšeš, v této situaci vůbec nepomůže. Slečna si evidentně uvědomuje, že je to asi problém, ale rozhodně se sem nepřišla poradit, aby se dozvěděla, že je žárlivost jedna z nejhorších vlastností, že by se jí měla co nejrychleji zbavit a jestli ne, tak se alespoň vzpamatovat.
Je mi 13 let a vím, že kdybych se něčím takovým trápila, tohle by mi vůbec nepomohlo…
Jinak pro všechny: Za mě je žárlit na někoho úplně normální. Obzvláště se s někým kamarádíte takhle dlouho. Je to opravdu v pořádku, ale jak už tu někdo psal: Vše má své hranice.
Je rozdíl, mezi oprávněnou žárlivostí, a mezi žárlivostí přehnanou.
Na tvém místě bych se pokusila si s kamarádkou promluvit. Normálně si sednout a říct jí, co v poslední době cítíš.
Ale hlavně mysli na to, že je opravdu normální žárlit.