Je normální zapnutí ventilátoru chladiče ihned po nastartování?

Jedná se o Honda Jazz 2009, 1,4 automat. Zatím jsem se s tím u mých dosavadních vozů nesetkal. Nevím, zda to dělá od začátku, jelikož zeptat se ženy, která ho používá, to je zbytečná debata a přitom je to dost hlučné. Možná to má souvislost s digitální klimatizací.

Odpovědi
Kepler

S klimou to nemá nic společného. Ventilátor u chladiče motoru by se měl spínat až při teplotách okolo 100 stupnů, když už náporové chlazení při jízdě nestačí. Viděl bych to na vadný termostat.

Lamalam

Viděla bych to na vadné čidlo teploty chladící kapaliny nebo relátko ventilátoru.

Kepler > termostat přepíná cestu chladící kapaliny, s ventilátorem nemá nic společného.

Kepler

U motoru ano, přepíná po prvním zahřátí motoru, ale existuje i termostat spínající motor ventilátoru.

Lamalam

Tak to jsem nevěděla.