Je normální slovní spojení "větrová žvýkačka"?

Dneska jsem to řekla ve škole a celá třída se mi smála, ale podle mě je to normální, myšleno jako mátová, šalvějová atd., prostě ty pálivý... :D Lidi co znám leta to říkaj furt, njn, jinej kraj, jiná žvýkačka :D

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Co je považované za "normální"? Z pohledu jazyka spíš zda jde o spisovné, nebo nespisovné vyjádření.

Pojmenování souvisí s tím, že v mátě je tzv. mentol, který umožňuje odchod plynů, jimž se říká větry. Nejde tolik o pálivost, ale o vlastnost máty či mentolu v ní - aroma.

Druhá možnost proč "větrové" - svěží dech, který druhého jedince ovane jako vítr. Ale to jazykové zdroje neuvádí, to je rovněž zkušenost.

Ale původní význam názvu "větrové" bonbony, spisovně mentolové bonbony, vycházel z toho, že se užívaly proti plynatosti, nespisovně větrům. Podle PSJC.
--
Ad barbakan, nebudu nikoho přesvědčovat.. Jednak jde o mé zkušenosti, ale jazykový původ vždy ověřuji.

Ale je rozdíl - máta uvolňuje plyny, kdežto luštěniny plynatost způsobují.

Případne v diskusi.

Další odpovědi:

Stříbrný

Co je na tom směšnýho, já vím co myslíš, a vědí to i oni, ale proč se nesmát, když se směje každej.
Prď na to :-)

Zlatý

Jo, kdysi byly i větrové bonbóny, dneska je všechno peppermint, spearmint nebo jak.

Stříbrný

Zřejmě chodíš do třídy jazykových puristů. Mě to připadá úplně normální, stejně jako větrové bonbony.

Zlatý

Ano, je to normální spojení, tak jako větrové bonbóny. Hašlerky, Beskydky, Lesněnky, prostě všechny, které obsahují methyl-salicylát.
´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´ ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´
Annas, je to myšleno, aspoň já si to myslím, že "větrové" není spojeno s plynatostí, ale se sílou čerstvého vzduchu, tedy větru. Jinak všechny potraviny by musely být označené: větrová čočka, fazole, zelí, větrová vejce....

Bronzový

Opravdu to zní divně...nepřipadá mi to jako normální slovní spojení...ledaže by ta žvýkačka měla větrovou příchuť...

Bronzový

nezní to vůbec divně,jmenovala se "sevak",tady je foto:https://www.google.cz/…

Je to normální,ale asi jen pro někoho.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Jídlo a vaření

Zlatý hanulka11 986
Zlatý Drap 844
Zlatý annas 758
Zlatý iceT 496
Zlatý marci1 482
Zlatý gecco 431
Zlatý briketka10 415
Zlatý quentos 405
Stříbrný elektrikář 395
Zlatý mosoj 351

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.