klumprt

Je normální mít kreditní kartu?

Patří kreditní karta do peněženky každého moderního člověka? Nejde jen o propagandu finančních ústavů, jak dostat klienta do dluhů? Je známo, že z klienta, který se potácí v mínusu se sypou větší peníze než z toho, kdo sedí na úsporách. Zkrátka mám pocit, že se nám někdo snaží vsugerovat, že držet kreditku je úplná samozřejmost. Není. Je to zadlužování se, jako každé jiné.

http://www.eu­ro.cz/byznys/ma­sivni-selhani-cesi-prestali-splacet-kreditky-1307383

Nejlepší odpověď
Kepler

Já osobně se bez kreditky neobejdu. Znamená to pro mně finanční rezervu pro případ neočekávaného výdaje, nebo možnost koupit něco velmi výhodně ve výrazné slevě. Taky je nakupování jednodušší a nemusím sebou nosit vyšší hotovost. Samozřejmě je nutné dluh co nejdřív vyrovnat, úrok a poplatky jsou pak zanedbatelné. Pro mně je to jednoznačně výhoda. Když už je ale někdo trvale v mínusu, pak si pošmákne banka. A na to právě banka sází.

Další odpovědi
Dochy

Ano, je poměrně normální mít kreditku. (Otázka je, co přesně pro Tebe znamená „normální“)

Ne, kreditka nepatří do peněženky KAŽDÉHO moderního člověka (opět je otázka, kdo je pro Tebe „moderní člověk“)

Kreditka vyžaduje kázeň. Pokud víš na co ji chceš a jak ji chceš používat a ohlídáš si to, pomůže. Pokud si to neohlídáš, penále docela stojí za to.

Aktuálně mám dvě kreditky.
Jedna placená, ale vrací 1% (v některých obchodech i 20% – na brejle se to dost šiklo)
Druhá bez poplatku za vedení, prakticky jen záložní.
Obě mají bezúročné období, které využívám. Obě mají poměrně šílené úroky (hmmm… asi jako … kreditky), tak je opravdu rozumné se vejít do toho bezúročného období. Vím, že pokud potřebuji něco koupit ihned, mám peníze k dispozici bez toho abych musel okamžitě přesouvat peníze ze spořících účtů. Na běžném účtu držím jen něco víc než nezbytnou rezervu. Zároveň mám zálohu pro případ že z nějakého důvodu moje debetní karta nepůjde použít (ať už z důvodu výpadku na straně mé banky, nebo z důvodu neakceptace dané karty někde ve světě)

Roman71

Otázka by měla znít, jestli je normální žít na dluh nebo „vytloukat klín klínem“..
Tlak bank samozřejmě vede k tomu, aby se naše úspory pohybovaly v záporných číslech. Ležící peníze v domácnostech nejsou pro finanční ústavy žádoucí, protože jim tak chybí prostředky pro obchodování. Tolik trend doby..

Jinak můžu přihodit svůj osobní zážitek se „slevovou kartou“, kdy mi jeden (nebudu jmenovat) finanční ústav, u kterého mám účet volal, že mi jako váženému klientovi jako odměnu poskytnou kartu, se kterou budu moct nakupovat se slevou. Navíc mi bylo řečeno, že za nepoužívání karty nic neplatím. Já to hned neprokoukl a souhlasil.
Jak jsem se za měsíc divil, když mi přistála do schránky platba za kreditní kartu, celých 95Kč! Neváhal jsem a letěl v nejbližším možném termínu kartu okamžitě zrušit. Ke vší té smůle jsem přetáhl „zúčtovací období“ o jeden den, takže jsem sice úspěšně zrušil „slevovou kartu“, ale zaplatil 190Kč!!!

Kdepak, od kreditních karet co nejdál..! Žít „na dluh“ je sice běžný jev, ale za normální to já osobně nepovažuji. Nechci nikomu zůstávat nic dlužen.

xxx3

souhlasím s tím, jak to napsal Dochy, ale osobně se s kreditkou moc zabývat nechci. Vím, že je možné získat různé slevy, ale nechce se mi přibírat do svého portfolia starostí další věc, kterou bych musel hlídat, abych nespadl do úroků. Jako možnost je to dobrá věc, ale otravuje mě, když mě to každou chvíli po telefonu nutí nějaká banka.

dubraro

Je to normální. Ale je také potřeba s tím umět zacházet.
Já sám ji nemám a nechci, jsou ale situace, kdy se bez ní neobejdete. Například v některých obchodech v zahraničí nepřijímají platbu debetní kartou, ale jen kreditní. Kreditky jsou tam již tak samozřejmé, že nemít ji znamená, že vám ji nikdo není ochoten vydat, protože jste chronický neplatič, nespolehlivý zákazník.

marci1

Přiznám se, že nemám ráda půjčování a vracení peněz. Jsem spokojená, když platím „svými“ penězi na debetní kartě. Ale dokáži si představit, že rozumný a zodpovědný člověk kreditní kartu mít může. Horší už to je s těmi, kteří peníze z kreditky utratí a mají pocit, že když je „nevrátí“, tak se nic nestane. Takže bych to shrnula takto, když kreditku, tak jen pro zodpovědné a rozumné lidi, kteří chápou co je mít své peníze a mít peníze banky. 🙂

mosoj

Buď ty peníze mám a pak je mám nějakým způsobem dostupné (třeba na kartě, či jinak). Nebo je nemám a pak mně ve většině případů kreditka nepomůže, spíše uškodí.
Nemusím být žádný počtář, abych si vypočítal, že to pomůže pouze 1. měsíc.
Pak už ne( peníze musím vrátit) a dotyčný žije v dluzích.

kapka

Já teda kreditku používám proto, abych ročně dostala že svých nákupů několik tisíc zpět. Ty peníze bych za běžné výdaje stejně utratila a moje příjmy neprevyšují, tak proč pár tisíc ještě neusetrit? Vrací se mi z každého nákupu 2%. Plus potom v některých obchodech okamžitá sleva i mnohem víc procent. Ale to využívám zatím jen u KFC, sleva 5% okamžitá a pak ještě ty 2%. A do KFC skoro nechodím. A při zavedení karty jsem dostala 2tisice. Nic jsem neplatil, žádný háčky nehledejte. Poplatek byl první rok nula a teď pajda měsíčně. Úroky žádné, když splatim v bezúročném období a to jim prostě pošlu z výplaty.
Takže kde jsou ty háčky? Pokud zapomenete dluh nebo aspoň část splatit a opozdite se třeba jen o den, je to drahé, jednou se mi to stalo a nauctovali si kolem sedmi stovek. Budiž jim ke cti, že mi okamžitě volali a na dluh upozornili, takže jsem to hned zaplatila a dal nenarustal. To se až divím, že mě v tom nenechali schválně dýl.
Další osemetna věc je, že jste s utracenim pořád napřed před výplatou. Takže při náhlé ztrátě příjmu může nastat menší problém. Peníze už jsou utracene a příjem zmizel. Začnu se omezovat trochu se zpožděním. Vyuziju teda půjčku s úroky. Ale pokud už kartu nějakou dobu mám a vrací se mi nemálo peněz, pak se dostanu třeba na nula od nuly pošla. Prostě do nějakého dramatického mínusu se nedostanu.
Další, co musím pretrpet jsou neustálé telefonáty, kdy mi nabízejí půjčku s výhodnějším úrokem, než je na kartě, kolem 10%. Stačí slušně odmítnout.
Jinak už mě nic nenapadá. Tohle jsou zaludnosti, které se mohou stát, i když kartu používám rozumně.
Pokud si ji pořídím vyloženě na možnost snadné půjčky, kterou mám pak problém splácet, případně splácím s obřím úrokem, to je věc jiná. To je prostě hloupost. Samozřejmě, že je plno hloupých lidi, že kterých banka profituje. A těm chytrým pak může vyplácet peníze zpět, bez toho, aby na nich něco vydělala. ;)

Klaproth

Kreditku nepotřebuji a nemám jí. Nerad žiju na dluh.

alen123

Bohužel v dnešní době je to normální. Já to ale nedoporučuji a ani sama žádnou nemám.

Kelt

Já mám kartu už od roku 1990, samozřejmě, že ne stále tu jedinou a je pro mne výhodnější mít peníze na účtu a platit kartou, manželka vybere peníze hned a platí jimi v obchodě. Každý najde pro a proti , zda mít kartu nebo ne. A je to jednoduchá matematika: mám příjem a výdaje. Pokud jsou výdaje větší než příjem, dostanu se do dluhů, takže chce to kupovat jen ta nejnutnější věci. Za platbu kartou mám body a nemusím nosit u sebe peníze. Samozřejmě, že podle výpisu z účtu vidím, kolik platím těm darmožroutům , za to, že mi „spravují“ účet – nastavení 3 trvalých plateb, ale nějak jsem si zvykl na to, že je lepší nemít u sebe hotové peníze.
A odpovědi? Dnes má kartu skoro každý, stejně jako mobil, počítač atd.

Adelka123456

Kredtiní karta je skvělá pro finančně zodpovědného člověka… Místo svých peněz, které můžu někde za hezký úrok spořit utrácím peníze banky, které vždy v bezúročném období vrátím… A banka mi ještě k tomu vrátí dvě procenta z každého nákupu… A ještě jsem za pořízení karty dostala poukázku 2 000 na nákup, což potěšilo 🙂 Pokud má člověk úspory aspoň ve výši jedné měsíční výplaty, tak rozhodně doporučuji!!! Pokud ale žijete od vejplaty k vejplatě, tak kreditní kartu rozhodně ne! To by mohl být průser…

Fitlio.cz

Není to normální pro všechny lidi, protože většina z nich neví, jaký je mezi kreditní a debetní kartou rozdíl (https://kreditni-karty.com/jaky-je-rozdil-mezi-kreditni-a-debetni-kartou/) a pak na to dojedou (výběry z bankomatu, nesplácení karty včas atd.).

Naopak, finančně gramotný uživatel dokáže s kreditkou vydělávat reálné peníze – https://kreditni-karty.com/bonusy-kreditnich-karet/ a kreditní karta se jednoznačně vyplatí. Nehledě na to, že třeba pro platby na internetu je kreditka daleko lepší, protože při problému neriskujete svoje peníze.

kapka

A ještě k ty kartě byla výhoda, že jsem mohla na letišti před odletem zdarma do takového salonku s WiFi a kupou jídla a pití, to jsem mohla jist a pít neomezene. Využila jsem to jednou, náhoda, že jsem zrovna letěla. A mám pocit, že už to i zrušili, nejsem si jistá. To jsou takový kravinky ještě ke kartě, no. :)

kapka

Tak 10% okamžitou slevu mám u KFC, jsem se spletla. To je fuk. :)

klumprt

Kepler

Tak pokud někdo žije tak dobrodružný život, že musí často neočekávaně něco kupovat na dluh a následující měsíc se dokáže bez problémů uskrovnit tak, aby dluh umořil, tak kreditka je pro něj dobrá věc. Stejně si ale myslím, že lepší je kontokorent. Člověk má jednu debetní kartu, jeden účet, nemusí nic splácet, ale stačí, když se výplatou vrátí jednou za měsíc do plusu.

Adelka123456

Kontokorent ti ale nedá ty výhody jako kreditka, a myslím, že nemá ani bezúročné období, ne? 🙂

Kepler

S tím dobrodružným životem máš pravdu, ale to období se už chýlí ke konci a brzy budu mít vše co potřebuju. Jinak to plánuju tak jak píšeš. Tu kreditku v podstatě přestanu používat a zůstane jenom jako „studená rezerva“. V případě potřeby radši využiju kontokorent.