Stingo

Je normální krmit psa jenom granulema?

Někdo říká, že je to humus a na druhou stranu i veterináři to doporučují. Přijde mi to jako zjednodušení péče o psa. Místo vaření masa jen sáhnu do pytle a nasypu granule nebo otevřu konzervu. Když vidím čím krmí nás lidi, co je asi v tom psím žrádle?
Doplňuji:
Mně to moc normální nepřipadá. Pes by žral především maso.

Nejlepší odpověď
anonym

Není „normální“ dlouhodobě krmit psa levnými granulemi ze supermarketů.
Není „normální“ krmit psa kuchyňskými zbytky (nebo prostě jako člověka).
A „normální“ je, rozdělit denní krmnou dávku i dospělému psovi do dvou- tří dávek.
Průmyslově vyráběná strava (granule, konzervy atd.) zjednodušují chovateli práci s přípravou, u prémiových a superprémiových značek je krmivo vyrobeno
z kvalitních surovin s minimálním množstvím konzervantů, barviv a jiné „chemie“.
Psovi nevadí jednotvárná strava, nemá příliš vyvinutou chuť a vlivem domestikace je dnes řazen spíše mezi všežravce.
Otázkou je spíše kvalita a způsob výživy než typ krmiva.
Kvalitní granule (bez různých obilných šrotů, s přídavkem zeleniny
a vitamínů…) nejlépe lisované za studena mohou být vhodnou stravou
po celý život , podle jednotlivých životních etap a potřeb psa. U granulí je spíše problém ten, že vybranou značku po nějaké době pes přestane přijímat a musí se hledat jiná. Navíc hodně majitelů nechává psovi volný přístup
k misce
s granulemi po celý den, takže majitel nemá přehled o příjmu potravy . Takový pes potravu začne přijímat nevhodným způsobem. Také je chybou psovi podat jednou denně celou krmnou dávku, protože zvláště
u větších plemen hrozí torze žaludku a i malá plemena dokážou zhltat
při jednorázovém krmení nadměrné množství vzduchu a mají potíže.
Nejméně vhodné je podávat psovi vařenou potravu, protože tepelnou úpravou se výživová hodnota ztrácí.
Nejvhodnější pro psy (i kočky) je momentálně nový směr tzv. BARF, tedy jakýsi návrat
k přírodě.
Kousky syrového masa, kosti a čerstvé ovoce i zelenina. Pro mnohé psy
je tato výživa jedinou možností, jak se zbavit různých zdravotních potíží (alergie, trávicí potíže, nechutenství…). Pro majitele je tento způsob výživy poněkud časově náročnější, ale přesně ví, co psovi podává a co pes nejraději přijímá.
Syrové maso různého původu (ryby, drůbež, vepřové, hovězí, vnitřnosti, divočina atd.) a jakosti dnes není problém výhodně nakoupit a uskladnit
v mrazáku, potřebnou dávku večer připravit na druhý den.
V každém případě je třeba psovi jakýkoliv typ zvoleného krmiva, pro které se rozhodneme podávat alespoň ve dvou denních dávkách a co pes nepřijme během 15min. to mu odebereme a event. nabídneme v další krmné dávce . Pes má mít kdykoliv přístup pouze k pitné vodě.

Další odpovědi
beer

Určité zjednodušení to samozřejmě je, na stranu druhou to má také svoje nevýhody.
Záleží tedy vždy jen na chovateli. Mám kočku již 14 let, cca 90% je na granulích a prosperuje náramně.
Pro a proti při stravování psa, časté dotazy, atd.: http://veteri­na.iap.cz/vyzi­va_psa.html
Doplňuji:
Pokud by tvůj pes žral nejraději maso, nic proti tomu a můžeš se zaměřit na stravování syrové potravy BARF.http://www­.baron.cz/pes/pri­rodni-lekarna/clanky/vy­ziva-psa-jidelnicek-prirozene-syrove-stravy/i-0

Pes je dnes už natolik domestikován, že se jich mnoho chová jako všežravci a jsou zdraví, v kondici a potvrdí ti to kdejaký chovatel.
Zdroj: Veterinární praxe

redy

Je to normální když chceš a máš čas tak vyvářej.
A vůbec co si představuješ pod slovem normální? 🙂
Doplňuji:
A kdo ti řek že v granulích není maso?

Danislava

Nepřipadá mi to nenormální. Teda samozřejmě byste mohla svému pejskovi občas dopřát nějaký ten piškůtek nebo jiný pamlsek. :D

Nely.P

Ano je to normální…

marci1

Je to normální. „Je lepší psa krmit granulemi, nebo mu vařit?
Je to jedno, pokud ho jeden den nekrmíte granulemi a druhý den vařenou stravou. Můžete dochucovat granule vařeným jídlem, např. rýží nebo vývarem, ale musíte to pak dělat při každém krmení. Pokud se rozhodnete pro vaření, nezapomeňte, že pejsek musí mít ve stravě minimálně 60 až 80 % masa, zbytek by měla být vařená zelenina, rýže nebo těstoviny či ovesné vločky. Občas je vhodné přidávat vitaminy ve formě směsi nebo v tabletkách“.
http://www.aha­online.cz/cla­nek/trapasy/36295/vel­ka-priloha-o-psech.html