jentakneres

Je normální když mám v brýlích 2.0 dioptrií (na každé oko) tak i bez brýlí někdy úplně zaostřím ?

Někdy se mi stane že prostě z ničeho nic zaostřím aniž by jsem se sám od sebe snažil. A když udělám vždycky takové ty „ťamanské oči“ v pohodě zaostřím. Je to normální ?

Nejlepší odpověď
cochee

Ano, při menší vadě očí lze „ťamanskýma očima“ zaostřit, protože tímto pohybem natahujeme jemné svalstvo, které nepatrně deformuje oční bulvu a mění tím její optickou soustavu. Jinak by to chtělo doplnit, jestli máš dalekozrakost nebo krátkozrakost, jinými slovy „plus nebo mínus dioptrie“ na brýlích.

Další odpovědi
SilverGabby

Trochu zvláštní,ale podle mě je to normální,mě se to taky stává.

pokazdejinak

orgán, kterým se díváme, jsou oči, ale kterým vidíme, je mozek… tím pádem – ano, někdy můžeš zaostřit i bez mhouření, ale mozek na to musí vynaložit víc energie, takže přestat kvůli tomu nosit brýle nejde :)

někdy se kvůli tomu odhalí slabá krátkozrakost u dětí třeba až ve škole… do té doby to mozek zvládá maskovat ;)