Džanička

Je normální aby se mi při velkém větru vracel kouř z komína do kuchyně?

Ono to není jen takové to blafnutí, ale šlehá mi ven i plamen spodem. Když je zavřu tak se ten plamen normálně ven dostane. Jsou to klasická prosklená krbová kamna. Já už nevím co s tím.. Roztopím je a během chvilky mám dům plný bílého kouře takže místo topení celý den větrám což v únoru zrovna není normální.. Komín je čistý, trubky taky.. Syn má astma a tohle mu fakt nesvědčí.. Když vítr nefouká tak topím normálně, když fouká tak mrzneme.. :(

Odpovědi
Emefej

Ihned bych volal kominíka, zaděláváš si na velký problém.

led

Komín bez čiapky
je ako dom bez strechy

Komínový nadstavec dynamicky využíva silu vetra k zväčšeniu komínového ťahu. Zabraňuje spätnému ťahu spalín a chráni komín pred poveternostnými vplyvmi. Nezávisle od smeru a sily vetra sa „čiapka“ otáča v záveternej strane.
http://www.han­dler.sk/fotky/2633/1362­2059869841.jpg
http://www.vi­lif.sk/pages/ko­minovy-tah.php

mosoj

Špatná výška komína nad střechou.
Komín musí být v každém případě vyšší než je střecha v nejvyšším místě !!
Výška o kterou musí komín střechu přesahovat je daná normou, ale tu neznám. Podstatné je, aby ten komín byl vyšší než střecha. Pak se to co popisuješ nemůže v žádném případě stát.

anonym

Mrkni na tohle, děláš to stejně? Je to v němčině, ale dole běží český text
http://www.krbova-kamna-hwam.cz/youtu­be/doporuceny-zpusob-zatapeni-v-krbovych-kamnech-hwam.html
Doplňuji:
http://www.you­tube.com/watch?v=M8GU2JP­Av0k, já nevim, jsou tam i další videa, radši zavolej kominíka, to bude vůbec nejlepší, on ti poradí, třeba jen klapka zavřená, pak to netáhne, moc si s tim nehraj, je to moc nebezpečný, já to vím nejlíp ☹

cukrar

Džaničko,
musíte doplnin informace, ale osobně bych doporučil návštěvu kominíka na místě. Páč není pravda, že komín musí být vyšší jak střecha. Hlavně záleží na vzdálenosti od hřebene. Pokud je komín uprostřed stavby bude nad komínem minimálně 60cm. Čím dále od hřebene tím jeho výška může klesat. Víte učinnou výšku Vašeho komínu? Průměr?

oldaton

Pro správný tah komínu je podstatná výška ( min 5m, a výška nad hřebenem střechy 65 cm.)
Komínová hlava má na tah naopak opačný účinek a osadit bych jí nedoporučoval. Komín může také kondenzovat pokud je z velké části mimo vytopenou budovu, v takovém případě bych doporučoval komín oizolovat (na půdě, nad střechou)
Topit s dostatečným přívodem vzduchu, aby komín chyt ltah.
V každém případě bych vám doporučoval poradit se s kominíkem či zeptat se na poradenském serveru http://www.kominy-komin.cz/

vlajan1981

Tyjo to podle mě není úplně správně. Já si myslím, že v takovém případě by možná byla nasnadě revize komínu, jinak by z toho mohl být opravdu velký problém. Víc o tom, jak taková revize komínu probíhá se dá dočíst tady: https://skorsten­.cz/sluzby/re­vize-kominu/ Nás to někdy příští měsíc právě taky čeká.

Vratajan

Určitě bych nedoporučoval samostatné experimentování. Běžné informace jsou uvedeny například na stránkách http://www.krbova-kamna-hwam.cz/tipy-rady/potlaceny-tah-komina/ , ale hlavní slovo musí mít kominík, protože né každá dílčí úprava musí pomoci. Asi by mohla stačit „komínová hlavice“. Přeji Vám dobré pořízení. V.

led

Dym z komína môže stúpať len vtedy, ak je nad komínom podtlak
Keď fúka vietor, komín ako prekážka spôsobuje vplyvom rýchleho prúdenia vzduchu nad komínovým kanálom pretlak, dym nemôže stúpať, je naopak tlačený dole. Otočná čiapočka tomuto pretlaku zabráni.

oldaton

Otočná čapka na komínu pro pevná paliva je mnohem více na škodu, než k užitku!

Dochy

Nezpochybňuji, že daný komín má problém, ale zákony tradiční fyziky mluví jinak než Ty. Proudění nad komínem by v komíně mělo způsobit podtlak – tedy přesně to co chceme. Bohužel je to složitější kvůli tvaru střechy, poměrech v okolí, stavu komínového nástavce apod.

Vítr nad komínem v ideálním stavu by měl s sebou strhávat kouř z komína (princip fixírky)

led

Súhlasím, práve preto ten otočný nástavec pomáha aj v takomto prípade.
Nikde v otázke som nenašla informáciu o stavbe a okolí.
Ak v bezvetrí problém nie je a vo vetre je, tak je to len a len otázka tlaku vzduchu v mieste vyústena komína.