Rokio

Je nemorální půjčit 173.000 příbuznému za úrok 3 % za rok na 14 let a pět měsíců při splátce 1.000 Kč za měsíc?

Úrok u spotřebitelských půjček začíná od 8,5 % za rok. Úroky 3 % za rok by tedy tento můj příbuzný nesehnal nikde a pokud by si vzal hypotéku, tak by půjčka byla daleko vyšší a tím pádem by byl vyšší i úrok, i když by byla nižší úroková sazba.

Je tedy půjčit svému příbuznému půjčku za takovýchto podmínek nemorální, či je to eticky v pořádku.

poznámka: Pokud by nebyl takový úrok, tak bych výrazně prodělal, protože dluhopisy ČNB mají úrok 4 % za rok a jsou pětileté. Je také u nich min. 90 % návratnost vkladu.

Nejlepší odpověď
ivzez

Není to nemorální.

Ale je to neprozíravé. Půjčka v příbuzenstvu nedělá dobrotu.
Až příbuzný za pár měsíců nebude mít z čeho splácet, začne
tlak na snížení splátek, výčitky, že si od příbuzného bereš úrok, …
Je to nejsnazší cesta, jak o peníze přijít.

Další odpovědi
df

Nic nepujcuji. Od toho jsou banky

klumprt

Je to v pořádku. A udělal bych na to řádnou smlouvu v písemné formě s uvedením všech podmínek – způsob hrazení splátek, lhůty atd. Dle možností i nějakou zástavu nebo ručitele. Od určité výše půjčky bych půjčil na smlouvu klidně i bráchovi. Dejme tomu 10 tisíc bych mu půjčil jen tak per huba, ale 100 tisíc už bych chtěl dát na papír.

Protože nejvíc zlé krve mezi lidmi nadělají takové ty rodinné či kamarádské dohody, které nespočívají na ničem pevnějším než toliko na dobré vůli obou stran.

Úrok 3% není nemorální. Jde o to, na čem se dohodnete. O nic jiného. Osobně bych menší částky nebo krátkodobější půjčky v rodině půjčil bezúročně, pokud bych však měl „investovat“ statisíce na dobu čítající několik let, tak si myslím, že je pochopitelné, že nechci, aby mi ty peníze utrpěly znehodnocení inflací. Ale záleží taky na účelu půjčky. Pokud by měla někoho vytáhnout z nějaké prekérní situace, tak bych úroky obětoval. Pokud by šlo třeba o příspěvek na novou jachtu, nevidím důvod, proč úrok nepožadovat.

Hlada

Není to nemorální, je to nerozumné.
Peníze nepřinesou žádný zisk, při nesplácení půjčka zhorší vzájemné vztahy. Až si budeš chtít zařídit vlastní život, půjčené peníze ti budou chybět. Jako investice je to špatný krok.