hapiky

Je nemorální, když okradený majitel ukradne zloději zpět svoji věc?

Nejlepší odpověď
klumprt

Nemorální to není. Protizákonné to nebude, pokud nedojde v souvislosti s tím k jiné škodě nebo újmě. Např. vloupáním do vozidla či domu zloděje nebo fyzickým napadením zloděje.
Myslím, že by se mohla věc ukrást, pokud by si ji někde odložil, nebo mu ji vytáhnout z tašky nebo z kapsy. Když ji bude mít zamčenou doma, nebo se o ni bude prát, už by to mohl být problém. Z hlediska morálky bych viděl jako přípustné mu věnovat i pár facek, ovšem zákon je trochu přísnější.

Další odpovědi
ivzez

Je to krádež a je to nejen nemorální.

Překvapila mne Klumprtova odpověď…

Rokio

Rozhodně to není nemorální. Ukradením nedochází ke změně vlastnického práva, a tudíž ukradená věc pořád náleží původnímu majiteli.

Drap

Neni to normální. V takovémto případě je i původně okradený zlodějem.

mal

To závisí na vyznávaném etickém systému. Domnívám se, že Kantův kategorický imperativ by člověku striktně zakazoval jakoukoli krádež, nehledě na to, že dotyčný je majitelem věci. Bylo by nutné držet se zákona dané lokality. Podobně na tom může být Zlaté pravidlo, avšak to nepřikazuje, nýbrž podmiňuje.
Naopak retribuční morálka by mohla umožňovat „oko za oko“.

Arne1

Vzhledem k tomu, že naše zákony více chrání různé zločince než jejich oběti, tak by to bylo opravdu špatné.

annas

U klumprta jsem se překlikla, také mě překvapila jeho odpověď.

hapiky

Přistiženi či odhalení zloději by měli klečet na kolenou a prosit majitele o odpuštění a hlavně by měli být vděčni, že nemusí na policii a měli by nabídnout přiměřené odškodné.

Rokio

hapiky: To jsou přesně moje slova. Tento příspěvek nemá chybu.

ivzez

Pokud by omluvě předcházela „krádež ukradené věci zpět“ původním majitele, nebylo by to v pořádku.

Takže příspěvek chybu má (vychází z toho, že by nešlo o krádež, což je samozřejmě omyl).