Avatar uživatele
hapiky

Je nemorální, když okradený majitel ukradne zloději zpět svoji věc?

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? tatanka, kelley, Rokio, mal před 2636 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
klumprt

Nemorální to není. Protizákonné to nebude, pokud nedojde v souvislosti s tím k jiné škodě nebo újmě. Např. vloupáním do vozidla či domu zloděje nebo fyzickým napadením zloděje.
Myslím, že by se mohla věc ukrást, pokud by si ji někde odložil, nebo mu ji vytáhnout z tašky nebo z kapsy. Když ji bude mít zamčenou doma, nebo se o ni bude prát, už by to mohl být problém. Z hlediska morálky bych viděl jako přípustné mu věnovat i pár facek, ovšem zákon je trochu přísnější.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Je to krádež a je to nejen nemorální.

Překvapila mne Klumprtova odpověď…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Rozhodně to není nemorální. Ukradením nedochází ke změně vlastnického práva, a tudíž ukradená věc pořád náleží původnímu majiteli.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Neni to normální. V takovémto případě je i původně okradený zlodějem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mal

To závisí na vyznávaném etickém systému. Domnívám se, že Kantův kategorický imperativ by člověku striktně zakazoval jakoukoli krádež, nehledě na to, že dotyčný je majitelem věci. Bylo by nutné držet se zákona dané lokality. Podobně na tom může být Zlaté pravidlo, avšak to nepřikazuje, nýbrž podmiňuje.
Naopak retribuční morálka by mohla umožňovat „oko za oko“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Vzhledem k tomu, že naše zákony více chrání různé zločince než jejich oběti, tak by to bylo opravdu špatné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

U klumprta jsem se překlikla, také mě překvapila jeho odpověď.

před 2635 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Přistiženi či odhalení zloději by měli klečet na kolenou a prosit majitele o odpuštění a hlavně by měli být vděčni, že nemusí na policii a měli by nabídnout přiměřené odškodné.

před 2636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Rokio

hapiky: To jsou přesně moje slova. Tento příspěvek nemá chybu.

před 2636 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Pokud by omluvě předcházela „krádež ukradené věci zpět“ původním majitele, nebylo by to v pořádku.

Takže příspěvek chybu má (vychází z toho, že by nešlo o krádež, což je samozřejmě omyl).

před 2635 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek