Lucijej

Je nějaký zásadní rozdíl mezi kokosovým a palmovým olejem?

Palmový olej je známý jako nejlevnější olej, který se používá v potravinářství a jako rádoby biopalivo, za to kokosový olej jako poměrně luxusnější záležitost.
Není to spíš nějaký marketingový tah?

Viz.Wiki: Palmojádrový olej je jedlý rostlinný olej získávaný z jader plodů palmy palmy olejné. Je třeba rozlišovat tento olej a další dva jedlé oleje získávané z palmových plodů: kokosový olej, získávaný z jader kokosových ořechů, a palmový olej, extrahovaný z oplodí plodů palmy.
Doplňuji:
A v čem ta kvalita spočívá?

Nejlepší odpověď
briketka10

mě se osvědčil kokosový přípravek na vlasy
a mnoho kokosových potravin co se z něho
vyrábí a i kosmetika ..
http://www.jaj­sem.com/vice-nez-101-moznosti-pouziti-kokosu-pro-zdravi/
Doplňuji:
Palmový nepoužívám..

Další odpovědi
Drap

Rozdíl je v ceně a v kvalitě

cochee

Kvalita se může týkat mnoha aspektů – pro konzumační účely třeba obsah těch různých omega trans nasycených nenasycených atd. mastných kyselin, vhodnost pro tepelnou úpravu (teď si z hlavy nevybavím ten termín, který určuje tepelnou stabilitu oleje), obsah různých užitečných a zdravých stopových látek atd. Kuk do té wiki a nejen na ten kokosový, ale i ten palmový a palmojádrový olej, některé rozdíly tam jsou vysvětleny.

anonym

já vím jen, že palmovej olej je běžne označován za rostlinný a není možné u většiny výrobku zjistit jaký ten olej tam vlastně použili… Z mé osobní zajímavosti jsem zjistil, že palmový olej je jeden z těch co nejvíc zatěžuje lidský organismus. Četl jsem, že ho označili za neviditelnýho zabijáka.

odpomass

Jak si již naznačila je to takto:
Palmový olej se získává z oplodí plodů palmy olejné (olejnice guinejská).
Palmojádrový olej se získává z jader plodů palmy olejné.
Kokosový olej se záskává z jader kokosových ořechů, rostoucích na kokosových palmách (Kokosovník ořechoplodý).

Všechny tři mají vysoký obsah nasycených mastných kyselin. Přepalují se až při velmi vysokých teplotách.
Kvůli produkci především palmového oleje se ale ve velké míře kácejí pralesy (tvorba plantáží), proto není zrovna vhodné tento průmysl podporovat. S tím kokosovým olejem to bude jistě podobné…
Doplňuji:
Všechny tyto oleje přispívají velmi ke tvorbě cholesterolu, takže moc vhodný k potravě asi nebude žádný z nich…

briketka10

http://www.stre­am.cz/adost/775252-a-dost-palmovy-olej-dobre-utajeny-zabijak
je toto dostatečný důkaz !!

Lucijej

Děkuju za snahu, ale mně se právě nepovedlo vygůlit, co by mě uspokojilo – nikde jsem nenašla, co spočívá za rozdíly mezi kokosovým a palmovým olejem natolik, aby jeden byl proklínán a druhý vynášen do nebes.....

briketka10

Kokosy jsou největším darem na této planetě. Nezáleží jak jste na tom se svým tělem, prostě čerstvé mladé kokosy a kokosový olej mohou zachránit váš život.
Kokos je přírodní filtr vody, kterému vezme maximálně devět měsíců na přefiltrování jednoho litru vody do skořápky. Voda musí procestovat skrze mnoho vláken ve stromě aby dosáhla sterility uvnitř kokosového ořechu. Tato čistá kokosová voda je jedním z nejlepších zdrojů elektrolytu, které jsme vůbec schopni v divoké přírodě nalézt.
Voda mladého kokosu je identická s lidskou krevní plasmou, která je tímto univerzální donor. Tato plasma dělá na 55 procent lidské krve. Zbytek, 45 procent naší krve obsahuje hemoglobin, který je transformován z krve rostlin – z chlorophylu. Pokud pijeme juice, který obsahuje 55 procent čerstvé kokosové vody a 45 procent čerstvé bio(divoké) tmavě zelené šťávy, tak sami sobě dáváme okamžitou krevní transfúzi.
zdroj:
http://www.vi­tarian.cz/view­.php?cisloclan­ku=2003121501

Andělé

briketko10: jen jsem sem na vteřinku nakoukla a zase musím letět…,ale musím Ti moc poděkovat za SUPER odkaz! Dávala jsem dceři,když byla malá sušené kokosové mléko(střídala jsem ho i s kravským),vě­děla jsem,že je zdravé,ale že je až takhle všestranně zdravé,jsem nevěděla a za to Ti strašně moc děkuju.

Lucijej: zajímavá otázka,díky ní vím od briketky supr odkaz…:-)

briketka10

Andělé,
já sušený kokos jím celý rok a dělá mi moc dobře na střeva
kravské mléko nesmím mám alergii, jinak si kupuju sušené mléko Zajíc to je sojové taky dobrá náhrada :))

Andělé

briketko10,jojo Zajíc sušené mléko,to si pamatuju,jak jsem ho dceři kupovala.:-) Dělá Ti dobře na střeva? Tj.pro mě novina,děkuju,jsem ráda za všechny pro mě novinky o kokosu. Já ho miluju už od dětství,ale nikdy jsem nevěděla,jak je všestranně zdravý.
Chtěla bych zkusit ten lisovaný za studena..:))

cochee

To se mi zdá jako pěkná divočina, ale nehledě na to – téma jsou oleje…

briketka10

cochee,
co myslíš tou divočinou jako tu lidskou krevní plasmu ?? apod..
no to já jen tak na okraj, proto jsem to napsala jen sem :))
navíc jsem se od otázky neodchýlila, ale ty jsi nedal žádnou řádnou odpověď, pro mě vhodnou ani odkaz :-o

cochee

Odpověď jsem tam ládoval ihned poté co příspěvek do diskuze.. Jj, celé, nejen ta plazma. Nikomu bych nedovolil mi dát infúzi vody z ořechu do krevního řečiště. A té větě s devíti měsíci filtrace třeba vůbec nerozumím. Část toho článku je psaná takovým tím pseudovědeckým jazykem, který je mi osobně odpudivý. Proč autor používá slova jako juice, chlorophyl, když článek není ani překlad z angličtiny? Mimochodem hemoglobin není transformován z chlorofylu, konzumace chlorofylu „pouze“ významně tvorbu Hb podporuje.

briketka10

to víš já nejsem mudr.tak těm infuzím
nerozumím, tak jak jsem zkopírovala
článek, tak jsem zkopírovala, ale infuze
je taky jen nějaké to NaCl,KCl, CaCl2, MgCl, Na-laktát, a to bych se zas bála já, aby mi
někdo pral do žíly brr..

cochee

O chemii ani tak nejde, když je ta infúze izotonická, spíš mi jde o mechanickou čistotu a hlavně bakteriologickou kontaminaci samozřejmě.