Slayer5

Je nějaký rozdíl mezi státní příslušností a státním občanstvím?

Nejlepší odpověď
annas

Vidím to takto:
Mám české občanství, tedy jakýsi vztah ke státu. Vve formuláří pro xxx uvedu do kolonky Státní příslušnost Česká republika. .

Když vezmu naopak, tak české státní občanství vyjadřuje můj vztah ke státu, tedy pro mne k ČR.

Státnjí očanství se týká občana. Vím, jestliže firma žádá např. o poskytnutí úvěru, v žádosti jsou kolonky:

Jméno, příjmení, firma, Státní příslušnost s doplňující kolonkou pro rodné číslo nebo IČ.
http://www.ga­mitex.cz/downlo­ad/zadost05.pdf

Takže státní příslušnost je pojem širší než státní občanství. I právnická osoba vyjadřuje vztah k určitému státu.

Další odpovědi
setapouch

Ano. Franta Vomáčkovník může vyplnit jak státní příslušnost, tak státní občanství. V jeho případě je to jedno. Ale firma Vomáčkovníky, a.s. nemůže získat občanství. Státní občanství tak je pro ni irelevantní, ale může vyplnit státní příslušnost (přísluší k tomuto státu).

Teplometgang

Státní příslušnost – obvykle podle toho kde se člověk narodil
Státní občanství – podle toho kde se narodil anebo jakého státu nabyl občanství

př.: narodila jsem se v Polsku, ale pak jsem se přestěhovala do ČR a po 5 letech jsem požádala o občanství ČR i jsem ho dostala. Takže do kolonky státní příslušnost napíšu Polsko a státní občanství Česká republika

Pepa25

Není, je to to samé.

setapouch: už jsi někdy viděl formulář pro právnické osoby s kolonkou státní příslušnost? 😉

Teplometgang: hloupost, prostě máte jedno nebo více občanství, v úřednickém newspeaku někdy „státních příslušností“
Doplňuji:
O.K. S odkazem na zdroj uvedený na wikipedii uznávám, že i u firmy je asi možné mluvit o státní příslušnosti, čímž vzniká rozdíl (občanství firma mít nikdy nebude). Přijde mi to ale zastaralý koncept, v dnešní době, kdy existují evropské společnosti, je důležité jen sídlo a daňový domicil …

anonym

setapouch má pravdu http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ob%C4%8Dan­stv%C3%AD

Pepa25

O.K. S odkazem na zdroj uvedený na wikipedii uznávám, že i u firmy je asi možné mluvit o státní příslušnosti, čímž vzniká rozdíl (občanství firma mít nikdy nebude). Přijde mi to ale zastaralý koncept, v dnešní době, kdy existují evropské společnosti, je důležité jen sídlo a daňový domicil …