Je nějaký rozdíl mezi kriminalistickým, požárním a svědeckým ohniskem požáru?

Nejlepší odpověď
annas

Příčinu požáru zjišťuje vyšetřovatel hasičů a kriminální policie.

  1. Svědecké ohnisko – někdo zpozoroval požár nebo jeho příznaky a nahlásí hasičům.
  2. Hasiči vyhledají požární ohnisko – místo, kde je největší intenzita hoření, materiál, jak se třeba dostali dovnitř objektu, zda je někdo zraněný.
  3. Kriminalistické ohnisko je místo, kde požár skutečně vznikl, nebo je to místo shodné s ohniskem svědeckým, jednak s místem požárně nebezpečné činnosti prokázané jiným způsobem. Úkolem je nalézt zvláštnosti, potvrzující verzi úmyslného zapálení, zejména poloha ohniska u hořlavých materiálů apod.

http://www.hzspra­ha.cz/soubory/rep_oz­pp.html

led

Základný rozdiel:
1 – Hasiči po požiari v požiarnom ohnisku zisťujú príčinu a spôsob vzniku požiaru
2 – Krimnalisti v kriminalistickom ohnisku – kto, ako a z akých príčin založil požiar, prípadne zodpovedá za vznik požiaru

annas

Led, já to také také chápu, ale od jisté doby cituji ze zdroje, protože kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody …

led

Ja som len zjednodušila vysvetlenie odbornej reči do laičtiny na základe mojich vlastných skúseností a mnohoročnej odbornej praxe ale ako hovoríte „protože kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody“ … ps. určite ich nájde v tej laičtine :)

led

svedecké ohnisko je pohľad účastníka požiaru na jeho priebeh, len to čo vidí, bez domnienok.