Human

Je nejaký rozdiel medzi zväzom a federáciou (ako štát)?

Odpovědi
Nuk nuk

Svaz je spíše název. Federace je konkrétní politické uspořádání uspořádání jednotlivých států, víceméně autonomních států. Federace má jedno hlavní město a vládu, jejíž rozhodnutí jsou nadřazená rozhodnutím vlád jednotlivých států. Příkladem jsou třeba USA.

MK44

V oboru státnosti nevidím mezi výrazy svaz a federace žádný rozdíl. USA jsou federace, bývalý SSSR (Sovětský svaz) byl federací, Ruská federativní rep., bývalá Socialistická federativní republika Jugoslávie, švýcarská federace, irokézský svaz či federace apod. Slovo federace pochází z lat. foedus – smlouva, pakt, aliance.

Důležité je ovšem, jaké jsou vztahy mezi členy svazu, zda jde spíš o federaci (svaz) rovnoprávných jednotek, nebo spíš o federaci formální, vnucenou a ovládanou jedním mocenským centrem.

Hamon

Na názvu nezáleží, důležité jsou zakládací listiny – např. ústava. Tam by mělo být definováno, jaké postavení mají jednotlivé státy/členové.