pokazdejinak

je nějaké riziko, když mám zapnutý firewall a antivir, že by se mi někdo bez mého vědomí „naboural“ do pc?

jak se tady dnes řešily ty sledovací programy – čistě teoreticky, když mám notebook koupený v obchodě (takže předchozích majitelů nula) a zapnutý firewall, může mi někdo takový šmírovací program do mého počítače nějak propašovat? jak jinak se tomu případně bránit nebo třeba zjistit, jestli už něco takového nemám? díky
Doplňuji:
tak jasně, že se naivně ujišťuju, že vlastně nejsem žádný lukrativní cíl, o který se hackeři poperou ;) ale přiznám se, od té doby, co se ta sledovací kauza objevila v TV, jsem lehce paranoidní – fakt mě zarazilo, co je všechno možné… :/
studentka dávno nejsem, jenže šéfka ČEZu opravdu taky ne a o bezpečnost svých dat se musím starat sama :)

Nejlepší odpověď
baghira

Samozřejmě – ještě než jsem to dočetl, tak mě několik způsobů napadlo.

Ale:

Pokud jsi jen nějaká studentka, která má v notebooku akorát domácí úkoly a pár porno videí, tak nemáš proč bůhvíco řešit – proč by ti tam někdo šmejdil? Když použiju blbé přirovnání, proč řešit v bytě pancéřové dveře, neprůstřelná skla a laserové alarmy, když tam máš akorát stůl a židli?

Ale pokud jsi obchodní ředitelka ČEZu nebo náčelník generálního štábu, tak zabezpečení tvýho PC je jiná liga, ale na to zase máš lidi.

Další odpovědi
Deli

Milá pokazdejinak, možné to určitě je. Podívejte se, jak asi mají zabezpečné své počítačové sítě banky – a i přesto se tam dokáží hackeři nabourat.
To máte jako s bezpečnostním zámkem na dveřích. Koupíte si závoru, bezpečnostní zámek, psa… ale když bude mít zlodej důvod vás vykrást, udělá to.
Až někdo vymyslí, jak se tomu opravdu účinně bránit, bude ve velkém balíku.

fcoop

Nesporný fakt – bohužel – grázlové mají úplně stejné mozky,jako oběti.
A mají výhodu 1.kroku=překvapení.
Napadený je ve velké nevýhodě.Neví- (může jen předpokládat)co se v hlavě šmejda narodí.
Ještě nebyl vynalezen takový systém,nebo filozofie,který(á) by dokonale eliminoval(a) útoky Dlouhých Bidel a Štětináčů.
A nikdy nebude.
Nic jiného,než obezřetnost vlastně nezbývá.

led

Presne ako píše Deli,
vstup perfektne zabezpečený a okno otvorené.
PS.
Víry možno dostať aj cez poštu. Často chodí spamom (nevyžiadanou poštou) alebo tými „prečítaj a pošli ďalším…“

Michal Kole

Nějaký špionážní software může obsahoval nějaké sharewarová/fre­ewarová aplikace (bude v instalačním balíku) a autor se o ní jaksi nezmíní v licenčním ujednání.

Hodně aplikací zdarma obsahuje reklamu a myslím, že i nějaké počítadlo, kolikrát se reklama zobrazila a nějakou statistiku jak aplikaci používáte.

Např. Mám tiskárnu HP a často se mě to ptá, zda může poslat data o tom jak tisku do centrály firmy Hewlett Packard

casey

hackerovi ve sve praci jiste nezabranis, ale muzes mu jeho snazeni stizit. Jestlize budes mit aktualizovany antivir a firewall (tim nemyslim ten ve windousech) a nebo bezpecnostni reseni jako balik (kombinace antiviru a firewallu od removovane firmy) nakonfigurovany na pravidelne scany a jednou za cas projedes pc sw proti spyware, mallware atd. budes mit pc nebo ntb zabezpecen vic nez vetsina uzivatelu.
K tomu samozrejme je treba dodrzovat zasady jako nechodit na stranky z crackama,warezem a jinym podezrelim a tez nepracovat s citlivymi materialy a daty (banka atd.) pres nezabezpecene wifi (kavarny, obchodni centra atd. o wifi doma snad ani nemluve).

chudst

Reknu to jednoduse: mozne to je. Neni to pravdepodobne. Pokud nechodite na nejake porno stranky, crack ci serial stranky, z normalnich beznych stranek pravdepodobne nedostanete zadneho vira.

A i kdyz budete chodit na nejake vyse zminene stranky, mate-li dobry antivir (NOD32, apod.), nemel by byt problem snad ani tam.

Pokud pozorujete na svem pocitaci neco, co by mohlo byt povazovano za virus (tj. zpomaleni pocitace z niceho nic…, jez muze mit na svedomi i smirovaci program), zeptejte se na http://www.vi­ry.cz/forum/ Pokud za vir nic nepovazujete, ani po nem nepatrejte. Kolikrat kdyz si chcete udelat poradek v pocitaci, tam nadelate vetsi svincik.

Jestlize nemate ve svem notebooku skutecne hodne citliva data, neresil bych to, dokud nebude problem, ktery doufejme nebude.

led

Chudst,
Trošku budem oponovať. Víry možno dostať aj cez poštu. Často chodí spamom (nevyžiadanou poštou) alebo tými „prečítaj a pošli ďalším…“ Radšej neotvárať neznámeho odosielateľa.