Mattama

Je nějaké rčení, že když se pro něco rozhodneme, není cesty zpět?

Jako se třeba říká „darovanému koni na zuby nehleď“ ve smyslu, že nemáme hledat chyby na něčem, co jsme dostali, tak by mě zajímalo, jestli je nějaké rčení na výše zmíněné?
Něco, co by se dalo použít např. ve chvíli, kdy má někdo vystupovat před lidmi, někdo s ním stojí za oponou a vytrémovanému účinkujícímu chce říct, že teď už z toho vyycouvat nemůže. Je něco takového? Mě nic nenapadá :(
Děkuju :)

Nejlepší odpověď
annas

Je těžké ustupovat od toho, co někdo jednou slíbil a nedodržel.. Důležité je myslet pozitivně, tedy tak, že splnění slibu je pro dotyčného úspěchem.

Je ttřeba dvakrát měřit, jednou řezat, nehřešit slovem.

„Slovo je zákon, drž se za ně jak za nátoň ". Ruské přísloví – " nátoň = špalek na štípání dřívi“.
„Slovo není poleno“ Moravské přísloví .
„Vyřčené slovo a vystřelený šíp nelze vrátit.“ Indiánské přísloví
„Slovo není šíp, ale horší nežli šíp“. Ruské přísloví

Další odpovědi
Kelt

Třeba spálit za sebou mosty.

setapouch

Kostky jsou vrženy.

dědapetr

Kupředu levá,zpátky ani krok.

gecco

Setapouch → …a Rubikon překročen…
😉

setapouch

Ave gecco, dormitionis te salutant.

gecco

Tak ještě, že ne …„morituri“…
😉