dudu

Je následující tvrzení tvrzení pravdivé?

Omlouvám se, že níže uvedený dotaz je poněkud morbidní, ale dříve či později se může týkat každého z nás.
Nedávno mně známá sdělila, že právě zemřela její matka. Dožila se sice požehnaného věku, přesto umírala dlouho a těžce. Příčinnou jejího nelehkého odchodu byl údajně voperovaný kardiostimulátor. Ten prý opakovaně nutil její unavené srdce k činnosti, takže jinak vysoce prospěšný přístroj se stal matčiným mučícím nástrojem. Navíc pak je kardiostimulátor nutno vyjmout z těla kvůli hrozbě, že při pohřbu žehem vybuchne a poškodí pec.

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnosti se dovíte v článku – viz odkaz dole
Kardiostimulátor musí po smrti z těla ven, praxe však bývá jiná

" Kardiostimulátor nesmí zůstat v těle nebožtíka, nařizuje ministerská vyhláška. Praxe ale bývá jiná. Lékaři připouštějí, že ne všechna těla jdou na pitvu, při které se přístroj vyjme.

Poškodí kardiostimulátor pec? Názory se různí
Pracovníci českých krematorií tak jednotní ale nejsou. Na to, že by kardiostimulátor mohl poškodit pec, se jejich názory liší.

„K nám se mrtvý s kardiostimu­látorem nesmí dostat. To bychom nemocnici poslali fakturu za zničení pece. To je taková pecka, že to pec rozhodně poškodí,“ řekl iDNES.cz ředitel Správy hřbitovů a krematorií města Plzně Jiří Skala. Připustil však, že takovou situaci pamatuje naposled před několika lety.

Jinde podobné problémy nepřipouštějí. „Problém to není. Pec to poškodit nemůže, to se stávalo dřív. Dnes se používají jiné baterky,“ prohlásil šéf Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch. Stejný názor má i ředitel ostravského krematoria Pavel Lacina.
atd. "

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/kar­diostimulator-musi-po-smrti-z-tela-ven-praxe-vsak-byva-jina-p7n-/domaci.aspx?c=A080812­_175643_domaci_ban

Další odpovědi
gecco

Pokud jde o výbuch – ano, žárem může explodovat baterie – ale že by to poškodilo pec se mi nezdá (jen můj názor).
A pokud jde o to, zda kardiostimulátor může „nutit srdce k činnosti“ – ano, k tomuto účelu byl také pacientovi (pacientce) voperován.
Názory, zda vypnout kardiostimulátor člověku, který umírá (z jiné příčiny, než kardiostimulátor řeší), se různí.

Emefej

Je pravdou, že je vyhláškou ( č. 19/1988 Sb.) nařízeno kardiostimulátor po smrti z těla vyjmout. Zda opravdu hrozí nebezpečí destrukce pece, netuším.

mosoj

Kardiostimulátor a jeho baterie pec určitě nepoškodí, ale cena kardiostimulátoru je vysoká může být i několik milionů Kč.
Jinak si myslím, že když prodlouží kardiostimulátor dotyčnému život o mnoho let, jsou takovéto nepříjemnosti na úplném konci života bezpředmětné.

Lamalam

Baterie by v peci explodovat asi mohla, ale že by ta exploze zničila pec, se mi zdá přehnané.

annas

Ad Emefej – nemyslím ve zlém, ale vždy jen " je pravda", nikoliv 7. pád – je „pravdou“.

Kdo řekne, že je to lží? Je to lež, ten výrobek je šmejd apod.

Emefej

Je pravdou, že máte pravdu. Omlouvám se.