Je nárok na odstupné promlčitelný?

K 1.11.2008 mne zaměstnavatel donutil k podepsání dohody o ukončení prac. poměru. Od 13.1.2009 mi vznikl nárok na řádný starobní důchod. 2,5 měsíce jsem byl tudíž byl v evidenci ÚP. Dle kol. smlouvy jsem měl nárok na až 7 měsíční odstupné. Zaměstnavatel mi však nevyplatil nic s tím, že nemám nárok. Je jeho postup správný i v případě, že prac. poměr byl ukončen „dohodou“?

Odpovědi
standa

Nejprve k vaší otázce v nadpisu:

  • nárok na odstupné je promlčitelný po třech letech od splatnosti odstupného
  • pro případné zastavení promlčecí lhůty je důležité, aby byla podána žaloba k soudu.

Pukud se budete chtít efektivně bránit, tak musíte NEJPRVE prokázat, že zmiňovaná ´dohoda´ byla vynucená…, pokud budete mít dobré důkazy (svědky), tak podejte žalobu na neplatnost ukončení prac.poměru.

A až poté se můžete domáhat svých práv, které se týkají odstupného.

btw. Jak je v té kolektivní smlouvě upraven nárok na odstupné ? Za jakých podmínek?

Obávám se, že si ale bez asistence advokáta sám neporadíte.

colombo3

Nejdříve-opět standa-zase doměnky-jeho,kraviny, tak dál, pokud jste podepsal "dohodou"žádné odstupné, nemáte nárok i kdyby to šlo k soudu,jak tvrdí standa,asi takhle,dovětek,kdy­by jste nepodepsal a vyhodil Vás-určitě by se řešení našlo a to by si zaměstnavatel rozmyslel,a dal by ho,pak by to bylo na soud,ale v tomto případě nee.Takto totiž náš chlebodárce ušetří miliony. Soudit se o "to"odstupné"si vyženete akorát peníze z kapsy a stejně nic.