ten který je

Je nanostříbro opravdu tak převratný vynález?

Četl jsem článek o využití produktů z nanostříbra v kosmetice,lé­kařství,čistí­cích prostředcích nebo ve sportovním textilu.Opravdu má nanostříbro tak vynikající účinky nebo jde o reklamní tah výrobců?Díky za názory a zkušenosti.

Nejlepší odpověď
arygnoc

striebro samo o sebe je antibakteriálne a antimykotické a organizmus ho dobre znáša.
nanostirebro (či koloidné striebro) je iba modernizovaný názov, resp. názov rádoby znejúci moderne pre veľmi drobné častice striebra – lupienky, odštiepky, triesky a pod.
nejedná sa o nejakú modifikáciu striebra a to ani z hľadiska chemického ani z hľadiska fyzikálneho – je to obyčajné striebro.

nakoľko pôsobí väčším povrchom (veľa drobných častíc má väčšiu styčnú plochu ako jedna veľká), je prejav jeho antibakteriálnych účinkov efektnejší i efektívnejší.
Doplňuji:
snažil som sa podať zjednodušené vysvetlenie.

jedná sa o roztok (koloid) častíc neutrálneho striebra a ionizovaného striebra s veľkosťou častíc cca 2 nm (maximálne 10 nm, väčšie by sedimentovali), kde je koncentrácia roztoku cca 15 – 20 ppm.
vzniká disperziou zo strieborných elektród v destilovanej vode so stopami iných kovov (resp. ich iónov) pôsobením pulzného prúdu (striedavého).
mylne je tento postup nazývaný elektrochemický, jedná sa o postup (elektro) fyzikálno – chemický (nie všetky častice striebra sa ionizujú).

z medicínskeho hľadiska sa nejedná o liek (i keď jeho účinky najmä na kožné ochorenia a poúrazové stavy [napr, popáleniny] sú nesporne podporné), ba ani o potravinový doplnok (a všeobecne sa nedoporučuje konzumácia tohto koloidu), i keď niektoré alternatívne druhy medicíny tvrdia opak (napr. pri niektorých druhoch rakoviny) – ale názor na tieto tvrdenia je už o niečom inom.

tak toľko pre tých ktorí to chcú „košér“.
aj to iba stručne.

Další odpovědi
cochee

Doporučuji heslo „Koloidní stříbro“ na wikině. Vyrábí se speciálním způsobem elektrochemicky, takže arygnocův popis štěpinek, třísek a lupínků není tak úplně košer, protože evokuje výrobu mechanickým způsobem. Léčivé účinky nejsou prokázány a v některých zemích je použití zakázáno úplně, v některých včetně ČR povoleno jen pro zevní použití. Dlouhodobé vnitřní používání může vést k chorobě zvané argyrie. Sám používám poměrně drahý krém (naštěstí jsem jej dostal jako pozornost) s nanostříbrem, protože v práci máme nějakou divnou vodu a dostávám po sprchování v ní vyrážku na čele a musím říct, že na můj účel je poměrně velmi účinný.