Jiří Bohumil

Je na trhu jednoduché časovací zařízení -zásuvkový adaptér pro spínání el. spotřebičů do 16 A?

Ví někdo o nějakém jednofázovém ZÁSUVKOVÉM adaptéru 230V AC/16A, s možností nastavení času sepnutí připojeného elektrického spotřebiče (el. trouby, el. vařiče, el. topidla, el. osvětlení, pokud touto funkcí není spotřebič přímo vybaven) s jednoduchou možností nastavení času v rozsahu od 1 minuty do cca 1,5 hodiny a spínacím a rozpínacím proudem 16A? Nejde o běžnou programovatelnou zásuvku, u níž je nastavování, pro tyto účely, poměrně složité. Něco podobného, jako se dříve používaly časové spínače na spínání osvětlení zvětšovacích přístrojů, pro vyvolávání klasické fotografie z negativů. Tyto byly ale pouze na vteřiny a menší proud.
Já toto zařízení vyrobil pomocí multifunkčního časového spinače, pro časování schodišťového spínání osvětlení typu CS3–4M a mikrorelé na 16A, s ledkovou signalizací zapnutého a vypnutého stavu, kdy otočným potenciometrem nastavím požadovaný čas a tlačítkem spustím časování. Jinak je doplněno i spínačem na trvalé zapnutí vývodu (provoz automaticky-s časováním, nebo stále, pokud chci na zásuvce časování vyřadit), Používám to, po získání určité zkušenosti, pro hlídání času zejména u vaření,pečení a ohřívání, abych, při případné jiné činnosti („baslování“ mimo kuchyni)pokrm nepřipekl, nepřipálil, nevyvařil vodu. Zajímalo by mne ale, jestli něco podobného existuje přímo na trhu, případně ještě s digitálním ukazatelem uběhlého času (což mé zařízení nemá a nebylo by na škodu). Prakticky něco jako běžná kuchyňská „minutka“, ale ne pouze pípající, ale přímo zapínající a vypínající spotřebič. Ví někdo o něčem takovém? Já to zatím nikde neobjevil.
Na obrázku je mé „samodomo“ zařízení, přívod je šňůrou z běžné zásuvky 230V/16A, vývod na druhou zásuvku 230V/16A, ovládanou časovačem. Snad se foto zobrazí – omlouvám se za trochu rozmazané popisy lihovým popisovačem, způsobené užíváním.
Doplňuji:
Nahoře je ještě malá halogenka 15W není na fotu), která intenzivně svítí po dobu zapnutí-signalizuje rovněž stav zapnutí. Led vlevo-signalizuje přepnutí na provoz automaticky, s časováním, led vpravo-signalizuje stav sepnutí zásuvky po dobu časování a i při stálém sepnutí ručně. Volba se provádí přepínačem A-R.

Odpovědi
Dochy

Něco jsem našel, ale jak složité je nastavení pro časovač netuším. Chtělo bz to najít návod…
http://www.al­za.cz/solid-fdd-50-sf2b-d113021.htm?ca­tid=18852371
http://www.con­rad.cz/digital­ni-spinaci-zasuvka-renkforce-ip20-3680-w.k1289404?gc­lid=CjwKEAiA2Oz­DBRCdqIyIqYaaq­QoSJABeJZdiqHlqny­I82-9r4ny7CGYzPPEJ­QL8VvdHveX-iBrS1NRoCAF7w_wcB

orwell

Jsi bezesporu šikula, ale než bych se s tím dneska trápil (v mládí to bylo něco jiného), když to můžu koupit za 4 stovky, tak bych to řešil tak, jak píše Dochy. Ta složitost nastavení je tak trochu výmluva, dnes je to standard. To bych musel vyhodit budík, náramkové hodinky CASIO, televizi o foťáku nemluvě. Kdysi jsem neuváženě koupil bezdrátový termostat ke kotli, výrobce – někdo z Brna a to byla pane zkouška inteligence, neuvěřitelné! I když jsem za něj dal 3 litry, tak jsem ho nakonec zrušil a mám ho v krabici na půdě 🙂 Nechápu, který dobytek tohle vymyslel.
Ale když si člověk něco sám vyprojektuje, postaví, ušije na míru a ono to fachčí podle jeho představ, má z toho ukrutnou radost. To znám. Tak pracuj, držím ti palce. Myslím ale, že s tím díru do světa neuděláš.

mosoj

Udělat není problém. Nicméně proč. Můj čas je dražší než cena těchto zařízení.

Já používám toto :
Výborné pro hlídání nabíjení aku nářadí, které nemá automatické ukončení nabíjení. Přesně tak jak fungoval časový spínač pro osvit fotografií. Mimochodem on se děla stejný i s delšími časy.
https://eshop­.fulgurbattman­.cz/produkt/ze­ro-watt/ansmann-aes-1-odpocitavaci-usporna-zasuvka-zero-watt-19940.htm

Nebo toto. Je to univerzálnější. Nicméně nic složitého.

https://www.nej-ceny.cz/614107/s­olight-casovy-spinac-digitalni-9-rezimu-velky-displej.html

Smode

Mnohokrát jsem řešil podobnou otázku a vždy mě napadlo: jsem snad sám co řeší podobný problém? Bohužel jsem většinou zjistil, že ano. Aneb našel jsem téměř vždy zařízení podobné tomu, které jsem potřeboval, avšak zcela zbytečně drahé a nepraktické, se spoustou dalších funkcí které nikdy nevyužiji. Zařízení které hledáš je velmi specifické a bohužel nejspíše nebude tolik zákazníků, kteří by jej v této podobě vyžadovali. Vidím že jsi zapálený a šikovný „bastlíř“ a hlavně toho budeš muset nejspíše i nadále využít.

jiri Linhart

V Baumarktu u Globusu koupis casovaci hodiny do zasuvky za priblizne 95 az 110 kc. Daj se i pouzit,jako prubezna zasuvka. Zasunes do zasuvky a na otocnem kole jsou vystupky,ktere zamackavas. 1 vystupek je 15 minut. Jsou na 230 Volt + 16 Amper. Na boku je prepinac,kdy hodiny funguji jako prubezna zasuvka,nebo,po prepnuti se ciselnik otaci a sepne vzdy na pocet zmacknutych carek po obvodu ciselniku,takze muzes namackat celych 24 hod. ale,cyklus nevzastavis. Jakmile prepnes na spinaci hodiny,spinaji stale,tak jak je nastaven ciselnik. Tyto hodiny,jejich funkci jsem otocil,takze si namackam cas napr. 10 hodin a po 10 hodinach se uplne vypnou a cyklus Nepokracuje ! Dobre pro nabijecky ! Digitalni jsem v Baumarktu take videl,ale,cenu neznam.

Jukatan

Dá se běžně koupit v elektroobchodech. Je to krabička asi 7×7 cm kterou zasunete do zásuvky a na ní je druhá zásuvka do které připojíte spotřebič. Dá se nastavit časy od 15 min až 24 hod po 15 minutách. Každých 15 minut je schopna vypnou nebo zapnout to znamená během 24 hod. to dokáže 94×. Po obvodě má časoměrnou stupnici, tak si může přečíst jak dlouho běží, nebo kolik ještě zbývá času.

Jiří Bohumil

Chlapci sorry, mimo odkazu od mosoje, na Solight časový spínač digitální – 9 režimů, který má také plynulý odpočet od nuly, žádný nemá požadovanou schopnost odpočtu času a když ano, tak ne v plynulém režimu. Já potřeboval nastavení od 1 minuty, plynule do cca 1,5 hodiny. A hlavně, s jednoduchou obsluhou, aby to byla ochotna používat i manželka, která se brání používání jakékoliv techniky v kuchyni. Dlouho mi trvalo třeba ji přesvědčit, jak je výhodné používání automatického tlakového hrnce Avair, který vaří sám, rychle, dobře a nepouští žádnou páru, jako běžné papiňáky. Já ho používám, když potřebuji uvařit (když musím a chce se mi), protože do něj dám potřebné komponenty, nastavím program vaření a můžu jít „baslovat“. Nemusím nic hlídat a přijdu kdykoliv k hotovému a teplému a hlavně se mi nic nespálí a nemusím „stepovat“ u sporáku.. Vaří to jednoduše a rychle brambory, rýži, vaří a dusí zeleninu, masa, guláše a.t.d. (No, to jsem si teď dovolil menší reklamu 🙂.Měl jsem, kvůli tomu, doma loni docela „peklo“ 🙂. Zjistila, že už bych, i bez jejího vaření, přežil. 🙂 Dnes už se zdá, že se s ním smířila, naučila se a už je spokojená. Ten spínač od mosoje asi koupím, za tím účelem nastavení času nabíjení pro „blbé“ nabíječky. Na to se mi bude hodit. Děkuji za reakce a za snahu. Všechny zdravím.

Jiří Bohumil

mosoj- to je „skoro“ ono, ty snad víš o všem, smekám, ale… má to jeden podstatný nedostatek, pevně naprogramované časy a nejde to stavit na libovolný čas.
Což je u vaření a pečení různých potravin a různého množství dosti podstatné. Ale jinak, pokud časy vyhovují, tak by to bylo ono. Pro účel který uvádíš to určitě plně vyhovuje. A má to tu identifikaci zbývajícího času, což u mne chybí.
orwell- já bych, sice daleko pracněji a složitěji ty digitály nastavil, ale co manželka? Tohle, pokud chce, zvládne „levou zadní“. Strčí do trouby kuře, nastaví 20 minut, 2 x stiskne tlačítko a za 40 minut je upečeno. 🙂
Ale máte kluci pravdu, každý je svého času strůjcem a ví, jak s ním nakládat.:-)))

Jiří Bohumil

Dochy, sorry, to jsou všechno klasické „spínací hodiny“, pro můj účel složité nastavování. Ale dík za snahu.
Smode, já si myslím, že by to našlo použití i lepší než ty pípající „minutky“. Já si to udělal zrovna ve dvou exemplářích a používám to i na chatě, když jdu do lesa a dám si uvařit třeba polívku. Přijdu za hodinu a mám ji utvářenou.:-)

Dochy

Já vím, ale měli by mít mód „časovač“, tedy to co chceš. (ty klasické denní a týdenní jsem odfiltroval rovnou) Jen nevím jak snadno či obtížně je možné do toho módu přepnout.