sofid

Je na tom něco pravdy?

Je pravda že když člověk posiluje v mládí (13–15 let) s činkama atd.. tak ˇˇnevyrosteˇˇ ? nemyslím tím že zustane např.: 160 cm velký ale jako jestli se ten růst nezpomalí..

Nejlepší odpověď
Alesh

No, tak něco na tom pravdy je, ale je to dost překroucené. Jakákoli extrémní fyzická zátěž vede ke zpomalení růstu a to především tehdy zatěžuje-li se páteř. Známé jsou důsledky na sportovních gymnastkách, kde v dospělosti jsou ty ženy malé a podsadité. Pokud budeš extrémně posilovat, zatěžovat tu páteř ve stoje, můžeš si zpomalení růstu též způsobit, ale zas to není potřeba brát nějak extrémně. V tomhle věku je potřeba cvičit s lehkými váhami, vyšší zátěž (vyšší, ne vysokou) je možno použít pouze u cviků, kde páteř „leží“ (leh na lavičce) nebo naopak je natahována. K tomu je potřeba se před, během a po cvičení protáhnout, vyvěsit, zkrátka páteř natahovat. K tomu posilování dělat samozřejmě spoustu jiných sportů. Čili není třeba se toho nějak bát, ale zas to chce nebláznit. To pravé posilování lze zahájit klidně až někdy v 18. Dost času narůst do Arnolda. 😉 Ten taky začínal až někdy v 18, předtím hrál fotbal. A kam to dotáhl. 😉

Další odpovědi
tencosepta

Jestli jenom s činkami tak myslím ne ale když budeš např. chodit do posilovny tak se ti moc rychle vyvine svalstvo a to je špatně, takže můžeš klidně i zakrnět.

jentakneres

Ne :) http://www.body-test.cz/seznam-clanku-nejvetsi-myty-o-posilovani

anonym

Pokud „člověk posiluje v mládí“ – tedy v době vývinu, nepřiměřeně, mohou u něj nastat různé poruchy růstu – tady zejména platí ´vše s mírou a rozumem´.